Şimdi teknoloji hepimiz çevremizde. Ancak akıllı ev teknolojisinin başlangıcındayız. Bu nedenle nehrin evleri ile ilgili olmayan her şeye dikkat ediyoruz ve çocuğumuzdan büyük para harcamaya çalışabiliriz.

akıllı evler
Akıllı Evler ile İlgili Bilinmesi Gereken Doğrular ve Yanlışlar

Kablosuz evlere dahil edilen elektronik ürünler, birlikte kullandığımız çoğu elektronik cihazdan çok daha yenilikçi değildir. Nesnelerin İnternet teknolojisinin köşede olduğunu düşünüyorsak günümüzün akıllı evleri hakkında abartılı bazı gerçekler olduğunu hatırlamak önemlidir. Akıllı ev teknolojisine entegre olabilmek için bazı ürünler piyasaya sürülmesine rağmen, henüz aşırı vurgulanması gereken hiçbir şey yoktur.

Akıllı Evler Sadece Bir Gösteriden Mi İbaret?

Teknoloji, hayatlarımızı bu kadar çok almaya hazırlanırken, bunu biraz kuşkuyla yaklaşmanın yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü fark ederseniz, birçok ilginç cihazın aslında gözünde başka bir işlevi bulunmaz. Bu ürünleri, yaşamınızdaki bir şeyi değiştirecek yararlı ürünlerden ayırmak oldukça yararlı olabilir. Aksi halde, paranın ötesine geçemezsiniz.

Akıllı Evler Neden Bu Kadar Pahalı?

Akıcı evlere entegre edilebileceği iddiasıyla pazarlanan birçok ürün, uzun vadede ev ekonomisine katkıda bulunacaklarını iddia ediyor. Örneğin, ampuller. Bu ürünler 200 $ fiyata satılıyor. Bir evde ortalama 10 ampul kullanacağınızı varsayıyorsanız, uzun vadede tasarruf etmek ve 2 bin dolar ödemek için bir elektrik faturası hazırlamak her kiloda değmez . Oda sıcaklığını dengeleyen ve ısıtma birimleri ile entegre olan akıllı termostatlar sadece 180 $ fiyatla satılıyor.

Sistemin uygulama maliyetlerinden söz etmiyorum bile. Bu aydınlatma ve ısıtma altyapısının kurulumu yaklaşık 4.000 dolar bulabilir. Ancak bunu yapabilecek daha uygun mekanizmalar kurmak da mümkündür. Bu noktada, meşhur “ucuz et lokması” ata sözünden sağ kurtulmak için sık sık kıpırdanmak gerekiyor. Aşağıdaki resme baktığımızda, tam teşekküllü bir akıllı evin olması imkansız olduğunu anlamak zor değil.

Akılı evler çok teknolojik mi?

Herhangi bir cihazı tanımlarken, “akıllı” giriş iş yerinde olduğunda durum biraz değişir. Zihnimizde neredeyse her şeyi yapabilecek teknolojik araçlar var. Bize bu hissi veren en önemli yanılgılardan biri, son derece karmaşık kontrol kutuları, kontrol mekanizmaları ve şüpheli gösterge tablolarının bulunmasıdır.

Evin bir bölümünü kaplayan bu araçlar gerçekten bir uzay gemisinde yaşamak gibi. Ancak, bu karmaşık gösteri arkasında araçlar çok karmaşık değildir. En akıllı ev teknolojisi ürünleri var olan cihazlarınıza (klima, sigorta kutusu, kapı zili gibi) çok basit bir şekilde bağlanabilir. Öte yandan, bir uzay tabanı tadı olan elektronik kontrol üniteleri olan evler yok. Bu üniteler her şeyi evde sesle kontrol edebilir, ısı veya hareket sensörler ile çalışabilir tüm elektronik cihazlar yüksek teknolojiye sahip olabilir.

Herkesin Bir Akıllı Evi Olmalı Mı?

Dolaşım evlerine neden ve ne zamanı var? Teknoloji meraklıları her yerde pazarlamak için küçük bir teknolojik alet bulmaya veya kullanmaya devam ederken, “Akıllı Ev” eğilimi yükselen bir değer olma potansiyelini asla kaybetmeyecek. Buna ek olarak, emlak piyasası da tüm pazarlama ve satış stratejisini bu konsept ile yerleştirmiştir. Aslında, akıllı evlerin ütopyadan, kulağa hoş gelen, uzun bir süre için bir potansiyele sahip değildir.

Akıllı evinizi ofis dışındayken akıllı telefonunuzla ararken, bakkaldan buzdolabında sipariş edebileceğiniz bir mutfak istemiyor musunuz? Ya da mevsime dayalı bir mesajla evinizin sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Bunlar mümkündür, ancak herkese ihtiyacınız var mı? Elbette böyle “uber teknolojik” cihazlarla donatmak hoş olabilir. Yeni inşa edilen lüks konutların çoğu pazarlama evleri gibi özelliklere sahip cihazlarla dolu. Ancak bu evlerin fiyatlarını istemek bile cesaret istiyor.

Akılı Evler Özel Yaşamı Kısıtlıyor Mu?

Internet üzerinde, evimizde kişisel hayatımıza yönelik tehditler oluşturabilecek birçok cihaz hakkında okudum. Çoğu doğrudur. Bununla birlikte, durumun doğru olduğunu akılda tutmak gerekir. Teknolojik hayat, her birimin siber saldırmasıyla son derece açıktır. Bu nedenle alınacak önlemler değişebilir. Akıllı cihazların kişisel bilgilerini hile yoluyla gizleyebileceği fikri yanlış, en azından bu cihazların siber saldırılara karşı korunmadığını söylemek yanlıştır. Bununla birlikte, yine de zihnimizin bir köşesini risk altında tutmak zorundayız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here