Arı yetiştiriciliği yine bir insanın evde hayvan beslemesi gibi bir şeydir. Sadece farklı olan arıların bal üretmesi ve üzerinden para kazanılmasıdır. Tabi ki bunun gibi bir sürü hayvan vardır. Arı yetiştirmek diğer hayvanlara göre çok daha zahmet ister. Daha yorucudur. Bir köpeğe bakmak ile bir arıya bakmak aynı değildir.

Arı Yetiştiriciliği

Arılar çıta denilen içi tel olan bir tahtanın içine petek yaparlar. Ardından içini doldurduktan sonra onu bırakıp yanındaki çıta ya geçerler. Arıların üzerinde araştırma yapan bir bilim adamı bir çay kaşığı balın 4 arının bütün ömrü boyunca yaptığı bala eşit olduğunu söylemiştir. Başka bir bilim insanı ise arılar olmasaydı insan ömrünün en fazla 4 yıl olduğunu öngörmüştür.

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Arı yetiştiriciliği yukarıda okuduğunuz gibi çok zahmet isteyen bir iştir. Arılar zahmet isteyen ama bir yandan da kendi kendine yetebilen yani kendi yemeğini kendi bulur, kendi işini kendi yapar. Bunun gibi özellikleri de pozitif özellikleridir. Arıların da kendine göre bölgeleri vardır. Tutup ta çöl de bal yapamazlar. Çiçekli, böcekli, orman havası olan yerlerde bal yapabilirler ve kendi hayatlarına devam edebilirler.

Arı Yetiştiriciliğinden Nasıl Para Kazanılır?

Arı yetiştiriciliğinde ilk olarak arıların çalışkan olması ve güzel bir şekilde bal üretmesi gerekir. Eğer düzgün bir şekilde bal üretebilirlerse bu iyi bir haberdir. Bal için bir ve ya daha fazla müşteri bulmanız yeter. İlk önce müşteriyi çağırıp ona balın kalitesini anlatmalısınız ve ardında ona baldan biraz ikram etmelisiniz. Beğenir ise ve kaliteli bulur ise sizin baldan memnun kalır ve sizin olan baldan satın almak isteyecektir. Başka bir yol olarak da satın aldığınız arıları çoğaltıp satmak da size para kazandırabilir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here