Astronomi nedir sorusunun cevabını kısaca gök bilimi olarak verebiliriz. Ancak bu cevap bilimsel veriler ve bilgiler yanında kısa ve yetersiz kalmaktadır.

Astronomi aslında insanların varlığından beri süregelen bir bilimdir. Bu bilim insanlığın ilk başlarında bilim adını pekte kazanamamıştır. Çünkü insanlar tanrı arayışı içerinde oldukları için bilime pekte önem verememişlerdir.

Astronomi Nedir? Ne Değildir?

 Astronomi nedir

 

Peki, bunun astronomi ile ne ilgisi vardır. İnsanlar göğe baktıklarında güneşi, yıldızları, ayı ve daha birçok gök cisimlerini görmektedirler. İşte insanlık bu bilimi kendi yaşantılarında kafalarını kaldırıp  gök cisimlerinin nasıl oluştuğunu ve bunların ne kadar uzakta olduğunu ne işe yarıyor oluşunu anlamak için bir takım bilimsel veriler geliştirmişlerdir.

Bu bilgilerin ilki bildiğimize göre başlangıcı Babillilerin, kralın ve halkın  güvenliğini sağlamak için meteorolojik tahminlerde bulunduğu kağıtlar ortaya çıkmıştır.

Ayrıca insanlardaki merak git gide astronomideki gelişimleri artırmış Tales gibi büyük düşünürler sayesinde bu bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam etmiştir.

Astronomi, göğün bilimidir. Gökte ki (Yıldızlar, gezegenler, galaksiler, karadelikler, meteorlar) cisimleri inceler ve bunlar üzerinde düşünür, bir bilimsel kaynak haline getirmek için bilimin basamaklarını kendine yol çizer ve bu cisimlerin hareketlerini nasıl bir yol izlediklerini, o gezegenin veya cismin (gökteki) fiziksel ayrıca kimyasal yapısını da dahil olmak üzere araştırır ve bir bilgi haline getirmek üzere sunar.

Astronominin Alt Dalları Nelerdir?

Bir gezegeni araştıran astrolog  o gezegenin fiziksel yapısını, kimyasal bileşenlerini, hareketini, biyolojisini, önemli hava olaylarını da incelemesi gerekmektedir.
Bu incelemeyi yapmak için Kimya, fizik, coğrafya, biyoloji, ayrıca meteoroloji gibi bilimlerden de yararlanmak durumundadır.

Astronomide Burçlar Nelerdir?

Günümüzdeki modern astronomide insanlar için astronomi bir burç yorumu haline gelmiş ve bireyler için astronomi bilimi bir kültür haline dönüşmeye başlamıştır.

Astronomi ile Astrolojiyi ayırt etmek nedir?

Burç, bir insanın doğum anında on iki yıldızdan hangisine dönük olarak doğduğuna işaret eden bir bulgudur.

Bu burç kavramı insanların üzerinde gezegenlerin iyi ve ya kötü bir etki yaratması inancı olarak doğmuştur. İşte bu yüzden Astronomi ile Astroloji ayrılmış ve farklı konulara yönelmeye başlamışlardır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here