bilgisayar donanımları

Gerek taşınabilir olsun gerekse de masaüstü olsun günümüzde bilgisayar hem kurumsal şirketlerin hem de son tüketicilerin bir noktada olmazsa olmazları arasına geldi. Birer eğlence merkezi olmalarının yanı sıra aynı zamanda iş merkezi haline de gelebilen bilgisayarlar, günümüzde çok yoğun bir şekilde global olarak hemen hemen her amaç için kullanılmaya başlandı.

Mobil teknolojilerin gelişmesi ve akıllı telefon veya tabletler ile beraber kimi noktalarda son tüketici için bilgisayarların yerini alan cihazlar kendini gösterse de hem dijital oyuncular hem de şirketler için halen daha bilgisayarlar, vazgeçilmez ekipmanlar arasında yer alıyor.

Son tüketicilerin masaüstü bilgisayarlara ve dolayısı ile de bilgisayar donanımlarına olan ilgisinin azalması, donanım ve bileşen dünyasındaki firmalarında farklı adımlar atması gerekliliğini ortaya çıkarmış oldu. Bu noktada da dijital oyuncular, en çok bilgisayar donanımlarına rağbet gösteren son tüketici tarafındaki kitlelerden olduğundan dolayı, özellikle son beş yıllık bir süre zarfından bilgisayar ve bilgisayar donanımı üreticileri, daha çok dijital oyuncuları hedef almaya başladı.

Dijital oyuncular, oyuncu ekipmanlarına daha çok ilgi gösteriyor!

Belirtildiği gibi mobil sektörün gelişmesi, masaüstü sistemlere olan ilginin azalması ve mevcut ilgiden giderek kurumsal taraf ile sınırlı kalması ile sonuçlanmaya başladı. Bu süreçte de masaüstü bilgisayarların yüksek performansından yararlanmak isteyen kullanıcılar için özel bir alan kendini göstermeye başladı. Bundan dolayı da firmalar, oyunculara yönelik hazırladıkları ürünleri, daha çok oyuncu ekipmanı ve oyuncu donanımı olarak lanse etmeye başladılar. Oyuncular için söz konusu olan bu donanımlar, çok daha yoğun bir ilgi ile karşılanmaya başladı. E-spor tarafındaki sürecin de artış göstermesi, donanım ve çevre birimleri sektöründe de ciddi bir değişimi başlatmış oldu.

Elbette ki bu süreçte, masaüstü donanımların genel kullanıcı üzerindeki etkisinin azalması da büyük bir role sahip oldu. İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle son tüketiciler, daha çok mobil ürünlere yönelmeye başladılar. Bu süreçte akıllı telefonlarında ciddi anlamda yetenekleri artırması ve tablet modellerinin de sektörde iyiden iyiye standart haline gelmesi, son tüketicileri masaüstü bilgisayar tarafından uzaklaştırmaya başladı.

Bilgisayar ihtiyacı olan kullanıcılar ise, daha çok taşınabilir bilgisayar yani laptop modelleri tarafına ağırlık gösterir oldu. Taşınabilir bilgisayar tarafında da donanım değişiminin özen gerektirmesi veya kimi donanımlar için mümkün olmayışı, nitekim bilgisayar donanım sektöründe ismini geçiren firmaları, zorlu bir sürece dahil etmiş oldu.

Durumun böyle olması da kurumsal firmaların dışında kalan tüm son tüketicilerin, sadece dijital oyuncular tarafından bilgisayar donanımlarına ilgi göstermesi ile sonuçlanmasına vesile oldu. Dijital oyuncular tarafından popüler PC oyunlarının daha fazla grafik detayları ile oynanabilmesi için, bilgisayar donanımlarına özel bir ilgi oluşturması gündeme geldi. Keza oyun yapımcı firmaların davranışları da oyun haberleri dikkate alındığında, grafik detaylarını donanımlara göre özelleştirmeye başladıkları dikkat çekmektedir.

Bunlarla beraber, elbette ki PC oyunculuğu adına farklı gereksinimler de kendini gösterdi. Özellikle aydınlatmalı LED ürünlerin ve oyunculara özel olarak tasarlanan bilgisayar donanımlarının, son tüketiciler tarafından daha fazla ilgisi göstermesi, firmaları da bu yönde çalışmalar yapmaya sevk etti. Nitekim, her ne kadar kısıtlı bir kesim için halen daha bilgisayar donanımları önemli bir yere sahip olsa da büyük çoğunluğun PC oyunculuğu olduğu için, firmaların tasarımları ve yenilikleri de daha çok bu şekilde kendini gösteriyor.

Donanım sektörünü, PC oyunculuğu ve kurumsal alanda şekilleniyor!

Daha önce de üzerine basarak ifade edildiği gibi bilgisayar donanımlarına olan ilgi, son tüketici tarafından dijital oyuncular ile sınırlı kalmaya başladı. Bununla beraber, son tüketici tarafındaki satın almalarda bir düşüş yaşanıyor olsa da kurumsal taraftaki ihtiyaçlar, her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

Oyuncular için hazırlanan donanımlar, oyun haberleri ile sık sık gündeme geldiği üzere popüler dijital oyun temaları ile birlikte lanse edilmeye ve oyuncuların dikkati çekilmeye başlandı. Yeni oyuncu ekran kartları, ana kartlar veya RAM gibi bileşenlerin detaylarına bakıldığı vakit, yüksek performans vaat eden ürünlerin, daha çok ışıklandırma, renklendirme ve oyun temaları ile şekillendirildiğine şahit olunacaktır. Bu tip bileşenlere ilgi göstermeyi seven bilgisayar oyuncularının da firmalar tarafından taleplerinin yerine getiriliyor olması, sektörde ki satışların da bir nevi artış göstermesini sağlamayı amaçlıyor.

Öte yandan, her ne kadar genel olarak PC donanımlarına daha çok PC oyuncuları ilgi göstermeye başlamış olsa da kurumsal taraftaki yüksek performans sunan donanımlara olan ihtiyaçlar, her geçen gün artıyor. Lakin kurumsal taraftaki donanımlarda hem fiyatlandırmalar hem de son tüketiciye ulaşma noktasında süreçler, çok da son tüketiciye hitap etmiyor. Nitekim donanım üreticileri de son tüketici için hazırlanan ürünler ile kurumsal kullanım için hazırlanan ürünleri birbirinden ayırmış oluyor.

Nitekim son tüketici için hazırlanan ürünler ile kurumsal firmalar için hazırlanan ürünler arasında, performans farkı olduğu kadar kullanım şekli ve tasarım konusunda da ciddi bir farklılık kendini göstermeye başlıyor. Bu farklılıktan PC oyuncuları pozitif etkilenirken, küçük işletmeler ve bilgisayar donanımlarına ilgili olan kimseler, olumsuz olarak etkilenmeye başlıyor gibi görünüyor.

Bu süreçte küçük işletmeler ve donanım meraklılarının negatif etkilendiği nokta, oyuncular için hazırlanan bileşenlere iyi bir bakış açısı getirmemeleri oluyor. Hem oyuncular için hazırlanan donanımlar sadelikten uzak kalıyor hem de küçük işletmeler için uygun bir profil çizemiyor. Nitekim bu alanda kalan kullanıcı kitlesi, global anlamda giderek azaldığı için, üretici firmalar da bu konuda yaptıkları çalışmaları her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Oyun yapımcıları ve donanım üreticileri, birlikte hareket ediyor!

Donanım sektörünün bu derece bilgisayar oyunları ile anılmaya başlaması, elbette ki oyun yapımcıları ve donanım üreticilerini de aynı masada ortak bir çalışma yapmaya sürüklemiş oluyor. Kimi zaman Nvidia ve AMD gibi ekran kartı üreticileri ile ortak geliştirilen veya söz konusu olan oyun yapımcılarının yeni oyunları ile daha fazla performans gösteren örnekler kendini gösterirken, kimi zamanda dünya genelinde yoğun ilgi ile karşılanan oyunların temalarının, söz konusu bilgisayar donanımlarına aktarıldığı örneklerle karşılaşmak mümkün oluyor.

Nitekim bu oyun sektörünün ve donanım sektörünün bir çatı altında sık sık yer alması hem azalan masaüstü donanımlarının satışlarını pozitif yönde etkiliyor hem de video oyunları ile ilgilenen son tüketicileri memnun etme noktasında başarılı işler ortaya çıkartıyor.

Toparlamak gerekirse, belirtildiği gibi masaüstü bilgisayar sektörü için hazırlanan bilgisayar bileşenlerinin satışlarında, tüm dünya genelinde bir gerilemenin yaşandığı söz konusu olmaktadır. Bu durumla tezat olarak ilerleyen e-spor ile birlikte dijital oyun sektörü ise, bir anlamda masaüstü donanım satışlarını yukarı çekmeyi sürdürüyor. Nitekim donanım üreticileri de azalan pazardan en az etkilenmek adına, daha çok oyuncular için tasarlanan ürünlerle teknoloji dünyasındaki varlıklarını sürdürmeyi tercih ediyor.

Hem profesyonel e-spor oyuncuları hem de amatör olarak eğlence amaçlı video oyunlarına ilgi gösteren PC oyuncuları için bu süreç, beklenenden ok daha iyi gelişmeye devam ediyor. Her ne kadar fiyatlandırma noktasında yukarı doğru bir tırmanış olsa da performans noktasında beklenenler karşılanabiliyor.

Öyle görünüyor ki bilgisayar donanımlarının geliştirme süreçlerinde, bilgisayar oyuncularının hedef alınması, önümüzdeki yıllarda artara devam edecek ve yeni donanımlar, kurumsal alan dışarda bırakılarak hem görsel hem de performans oranının yüksek tutulması ile geliştirilmeye devam edecek.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here