Windows 8’in tabletlere uygunluğu manşetlerden inmiyor inmesine ama yepyeni bir cihaz türünde üstünlüğünü artırmaya çalışan tek işletim sistemi Windows değil. PC pazarının acı çektiği şu dönemde, bir zamanlar yalnızca Windows ile çalışan bilgisayarları yapan üreticiler gün geçtikçe daha güçlü cihazlar için Google’ın Android işletim sistemine dönüyorlar. Hibrid bilgisayarlar, hepsi bir aradaşlar, fazla ucuz Droidbook’lar ile Android iyice hayatımıza giriyor.Ama bir saniye. Android akıllı telefonlar için değil miydi? İlk Android’li laptop’lar da hayal kırıklığı yaratmamış mıydı? Peki Android’in PC benzeri bir ortamda nasıl performans göstereceğine dair kafaları kurcalayan çok soru yok muydu?

Hepsinin cevabı evet.

Ama ilgi çekici Android-x86 projesi, Google’ın açık kaynak işletim sistemini, akıllı telefonlar ve tabletlerde yaygın olan ARM işlemcilerden, bilgisayarlarımızdaki x86 çiplere geçirerek, bu tarz bir bilgisayara para dökmeden önce Android ile neler yapabileceğinizi gösteren müthiş bir proje olmuş. Android bilgisayar almak gibi bir planınız olmasa bile, bilgisayarınızda Android ile oynamak gerçekten eğlenceli.

Peki Google’ın mobil cihazlara yönelik işletim sistemi, nasıl mobil olmayan kocaman bir bilgisayarda çalışıyor? Sanal makinenizde Android ile test sürüşü yaptıktan sonra gayet iyi anlayacaksınız.

NEDEN SANAL MAKİNE?

Öncelikle sanal makinelerin, fiziksel olanlara göre biraz daha cansız olduğunu kabul etmek gerekiyor ve Android’i bilgisayarınızın sabit diskine de kurabilirsiniz evet, ama bu işletim sistemini çift yüklemeyle bile kullanmanızı önermiyoruz. Android-x86 projesi, Asus ve Lenovo Thinkpad gibi spesifik cihazlar için farklı ISO dosyaları sunarak, işletim sistemine donanım desteğini ayarlıyor. Buna rağmen Android’i sanal makineye kurmak kesinlikle ikinci bir işletim sistemi olarak kurmaktan daha ağrısız bir yöntem.

Kararınızı verdiyseniz, bir sanal makine yazılımına ihtiyacınız olacak. Biz Oracle’ın gayet başarılı ücretsiz VirtualBox yazılımı ile, Android-x86 projesinin son çıkan ISO dosyasını kullandık. Eğer laptop modeliniz için yüklenmiş bir ISO görürseniz, direkt indirin.
Karşınıza çıkacak ayarlar ekranında, sanal makinenizin donanım özelliklerini ayarlamanız gerekiyor. Mümkünse en az 512 MB RAM vermeye çalışın. Android-x86, kısıtlı kaynağa sahip bir bilgisayarda 256 MB RAM ile de çalışabilir. Ancak ne kadar bellek verebilirseniz, göreceğiniz performans da o kadar iyi olacaktır. Yine de Android’e çok fazla bellek verirseniz, bu sefer sanal makine çalışırken kendi bilgisayarınız zorlanacaktır.

Ardından Create a virtual hard drive seçeneği ile bir sanal hard disk oluşturun, dilerseniz daha fazla alan ekleyebilirsiniz ancak Android aslında telefonlar için yapıldığından, pek fazla alana gerek duymayacaksınız. Artık VirtualBox yöneticisinde sanal makineniz hazır.
Şimdi ise, Android-x86 ISO dosyanızı sanal makineye göstermek gerekiyor. VM manager kısmındaki Storage tuşuna basın ve açılan pencerede çeşitli özellikler seçeneğini açmak içinController:IDE’nin altındaki Empty kısmını seçin. Sonrasında “CD/DVD Drive” yazısının sağındaki disk ikonuna tıklayın ve aşağı doğru açılan menüden Choose a virtual CD/DVD disk file kısmını seçin. Sonrasında kendi hard diskinizden Android-x86 ISO dosyasını sanal makineye yükleyip OKtuşuna bastığınız zaman işlem tamamlanıyor.Yine de tam olarak bitmedi. Audio seçeneğine gelip, açılan penceredeki menüden “Audio Controller” kutusundan ICH AC97’nin seçilmesi gerekiyor. Varsayılan olarak Soundblaster 16seçeneğinde bırakırsanız, Android sanal makinenizin sesi düzgün çalışmayacaktır.

Buraya kadar her şey tamamsa, artık bilgisayara Android kurmaya hazırız demektir.

VirtualBox’ın sol panelindeki Android-x86 VM’e basın ve sonra büyük yeşil Start okuyla işleme başlayın. Karşınıza çıkan kutucuklarda OK tuşuna bastıktan sonra, kurulum süresince Mouse kullanamayacağınızı fark edeceksiniz. Insallation kısmına gelmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından Enter’a basın. Çıkacak ekranda Create/modify partitions kısmında seçim yapmak için de Enter’a basın.

Grafik arayüzlere alışık biriyseniz, şimdiki menü sizi biraz zorlayabilir ancak korkacak bir şey yok. Bu menüde New kısmına gelin ve yine Enter’a basın. Partition türü olarak Primary’i seçin ve yeniden Enter’a basarak bölümü varsayılan boyutuna ayarlayın. Karşınıza yeni bir ekran gelecek.

Bootable seçeneğine gelip Enter’a basın, bununla birlikte Flags kısmının altında, bilgisayar adının yanına bir Boot eklenmesi gerekiyor. Bu da olduktan sonra Write seçeneğine gelin. Bunun ardından bir uyarı çıkacak ve diske yazdırmanın, diskte olan verileri sileceği söylenecek. Önemi yok. Zaten sanal makinedeyiz. Yes yazın ve Enter’a bir daha basın.

Quit seçeneğine gelin ve Enter’a basarak Choose Partition ekranına dönün. Artık ekranda sanal makinede oluşturduğumuz “sda1” bölümünü göreceksiniz. Yine Enter’a basın. Format seçenekleri karşınıza çıkacak. Ext3 seçeneğine gelip Enter’a basın ve format atıp atmamak istediğinizi soran soruya Yes cevabı verin.

Ardından boot loader GRUB’u yüklemek isteyip istemediğiniz sorulacak, istiyoruz. Ayrıca sorulduğu zaman /system dizinini read/write olarak yüklüyoruz.

Ve beklediğimiz ekran karşımızda. Run Android-x86.

Şimdi, nasıl bir Android telefon veya tablete işletim sistemini kuruyorsanız, aynı şekilde kuracağız. Oldukça açık bir süreç ve Andoid-x86 sanal makinenizi Google hesabınıza bile bağlayabiliyorsunuz. Ama bundan önce, mouse imlecini ekrana almanız gerekiyor, çünkü dokunmatik ekrana özel bir işletim sistemini klavyeyle kontrol etmek çok can sıkıyor.

VirtualBox’ın üst menüsündeki Machine kısmına gelin ve Disable Mouse Integration’ı seçin. Diyalog kutuları açılabilir, açılırsa devam ederek hepsini geçin. Mouse integrasyonunu devre dışı bırakarak, mouse’un öncelikli işletim sistemini mi, yoksa Android-x86’yı mı kontrol edeceğini belirleyebilirsiniz. Klavyenin sağındaki Ctrl tuşuna basarak, iki işletim sistemi arasında geçiş yapabilirsiniz. Android ekranında kaydırma yapmak için, mouse’a basılı tutup hareket ettirin.

Bunu da hallettiğimize göre, artık bilgisayarınızda Android’in keyfini çıkarabilirsiniz.

Öncelikle kusursuz bir Android deneyimi beklemeyin. Google hesabınızdaki uygulamaları sanal makineye senkronize edemiyorsunuz. Ancak Android-x86, Google Play yüklü olarak geliyor ve denediğimiz çoğu uygulamanın gayet iyi bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Ayrıca dokunmatik ekrana sahip laptoplarda da sanallaştırılmış işletim sistemi çalışmıyor. Ve performansı da ne kadar RAM verirseniz verin, bazen yavaşlamalara sebep olabiliyor.

Bunlarla birlikte, Android’i bilgisayarda denemenin insanı iyi hissettirdiğini de söylemeliyiz. Android’li laptoplarda neler yapılabileceğini göstermek açısından iyi bir deney oluyor. Sonuç kusursuz olmasa da, kendi başınıza deneyip görebiliyorsunuz ve bu deneme sonucunda da hoş bir şekilde şaşıracağınızı söyleyelim. Android büyük ekranlar için yapılmamış olsa da, akıllı telefonlara özel uygulamaların gayet iyi çalıştıklarını görmek hoşunuza gidecektir. Hepsine ek olarak Android Gmail uygulamasının da gerçekten muhteşem olduğunu belirtelim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here