Teknolojinin ilerlemesi hayatımızın birçok alanında etki yaratmıştır. Günümüzde hemen her alanda karşımıza çıkan bilgisayarlar teknolojinin getirdiği en önemli buluşlardan biridir. Peki bu büyük icadın bizlere sağladığı 10 faydası nelerdir?

Bilgisayarın 10 Faydası

​​​​1- İletişim

​​​​​Bugün bilgisayarlar özellikle internet aracılığıyla iletişimde önemli bir araç haline gelmiştir. Bu sayede dünyanın pek çok yerinden insanlarla etkileşim halinde olmak, yeni insanlarla tanışmak veya tanıdığımız kişilerle kolay bir şekilde iletişim kurmak mümkün hale gelmiştir

2- Haberleşme

​​​​​​Dünyanın diğer ucundan haberler almak, güncel olayları takip etmek, büyük kitlelere seslenmek artık çok daha kolaydır.

3- Bilgiye kolay erişim

Sadece ufak bir çabayla birçok veriye ulaşabilir, merak ettiğimiz her şeyi saniyeler içerisinde bulup araştırma yapabiliriz.

3- Eğlence

Müzikten videoya, film izlemeden bilgisayar oyunlarına eğlenceye yönelik çok fazla program vardır. Özellikle son zamanlarda milyonlarca çeşit ve kalitede bilgisayar oyunları vardır.

4- Yeni iş alanları

Bilgisayarın icadıyla bilgisayar mühendisi, bilgisayar yazılımcısı gibi yeni meslek grupları ortaya çıkmıştır.

5- Günlük hayatı kolaylaştırma

Önceden çok uzun zaman alacak bir işi belki saniyeler içerisinde bitirmek mümkündür. Bilgisayar programları sayesinde yazı yazmak, verileri kaydetmek ve kaydettiğimiz verileri bulmak, hesaplama yapmak çok kolaydır. Bilgisayarın başlangıçta çok karmaşık işlemleri yapabilmek için icat edildiğini ve atasının aslında hesap makinesi olduğunu biliyor muydunuz?

6- Eğitim

Bilgisayarlar aracılığıyla eğitim seviyesini arttırmak oldukça mümkündür. İnternette bulunan kaynaklardan zorlandığınız bir derse ait konuları istediğiniz zaman tekrar tekrar izleyebilir, test çözebilir, ihtiyaç duyduğunuz kitapları okuyabilirsiniz.

7- Bilgisayar okuryazarlığı

Bilgisayarın hayatımızda geniş bir yer kaplamasıyla bilgisayar okuryazarlığı kavramı ortaya çıkmıştır. Özellikle günlük hayattaki kullanımın artmasıyla iş ortamlarında bile bilgisayar kullanımını öğrenme önemli bir kriter olmuştur.

​​​​​​8- Veri kaydetme

Bilgisayarların çok fazla veriyi kayıt edebilecek büyüklükte hafızasının olması fotoğraf, video, film, ses kayıtları, oyunlar gibi işimize yarayan verileri saklı tutmamızı ve gerektiğinde kullanmamızı kolaylaştırır.

9- Kolay taşınabilirliği

Bu özellik her bilgisayar için geçerli olmasa da bilgisayar boyutlarının gittikçe küçülmesi ile laptop ve tablet kullanımının yaygınlaşması bilgisayarların kolayca taşınmasını ve ihtiyaç duyduğumuz her zaman elimizin altında olmasını sağlar.

10- Kişisel gelişim

Bilgisayar programları ve interneti yabancı bir dil öğrenmede, ilginizi çeken bir konu hakkında kurslar almada kullanabilirsiniz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here