Samsung göz kırparak fotoğraf çekebileceğimiz bir kontakt lensin patentini aldı.

black-mirror-w750-h560-2x-640x360

İngiliz yapımı bilim-kurgu dizisi Black Mirror (Kara Ayna)‘un ilk sezonunun üçüncü bölümünde insanlar, kafataslarına yerleştirdikleri bir protez sayesinde kendi gördüğü ve duyduğu her şeyi kaydedebiliyordu. Günümüz teknolojisi bunun gerçekleşmesine yönelik büyük bir adım attı. Koreli teknoloji devi Samsung, sadece gözlerimizi kırparak fotoğraf çekebileceğimiz bir ‘kontakt lens’in patentini aldı.

  Bilim-kurgunun bilime ilham verdiğini daha önce birçok örnekle gördük. Örneğin bugün kullandığımız tabletler henüz dokunmatik ekran teknolojisinin ismi anılmıyorken Star Trek (Uzay Tolu)’te karşımıza çıktı. Ya da efsanevi bilim-kurgu/fantazi yazarı Jules Verne’nin Denizler Altında 20.000 Fersah‘ındaki Nautilus’un ilk nükleer reaktörle çalışan denizaltına ismini verdiğini biliyoruz.

  Samsung’un arttırılmış gerçeklik (augmented reality) kontakt lenslerinin patentini alması da 2011 yapımı İngiliz bilim-kurgu dizisinin bir bölümünü hatırlattı. Dizinin bir bölümünde, insanlar kafataslarına yerleştirdikleri bir protez sayesinde gördükleri ve duydukları her şeyi kaydedebiliyorlar. İstedikleri zaman bir yüzeye yansıtıp izleyebiliyorlar. Samsung’un patentini altığı kontakt lens ise gözünüzü kırparak fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Sadece bununla da kalmıyor. Gözünüzün önünde sanal imgeler yaratarak cep telefonunuzun ya da herhangi bir başka elektronik cihazınızın arayüzünü gözünüzün önüne getiriyor. Gözünüzü oynatarak ve gözlerinizi kırparak bu menüleri kontrol etmenizi sağlayabiliyor.

  Yine de bu teknolojiyi yakın gelecekte kullanacağımız konusunda fazla umutlanmamak lazım çünkü bir patent alınması patenti alınan ürünün üretimine başlanacağı, ya da bunun için hızla adım atılacağı anlamına gelmiyor. Google’nin de buna benzer iki patenti bulunuyor. Bununla birlikte insan Star Trek’teki tabletlerin ne kadar hızlı gerçeğe dönüşüp yayıldığını düşündükçe de biraz heyecanlanıyor. Gerçi Merveler‘e ders çalışmaya giden kızlarımızla, evde kankalarıyla PES atan beylerimiz için o kadar da heyecan verici olmayabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here