Chrome kullanıcıları sevinçli! Bu özellik sayesinde, dizüstü bilgisayarınız üç saatten fazla pil ömrüne sahip olabilir.

chrome 57 ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Chrome ekibi, arka plan sekmelerini işleme konusundaki değişikliklerin geldiğini söyledi. Temel olarak bundan böyle, arka plan sekmeleri, tek bir çekirdekte sadece yüzde 1’lik bir ortalama işlemci yüküyle sınırlandırılacak.

Bazı arka plan sekmeleri, müzik çalmakta olan sekmeler ve WebRTC veya WebSockets‘ı kullanarak uzaktaki bir sunucuya gerçek zamanlı olarak bağlanan sekmeler dahil olmak üzere, azaltma işleminden muaftır. Google ayrıca, düşürülmüş uygulamaların davranışları hakkında daha fazla veri toplandığında yenilenme hızının değiştirilebileceğini söylüyor.

Anekdot olarak, Chrome 57’ye güncellendikten sonra ve yaklaşık 20 sekme açıkken, dizüstü bilgisayarınız çok daha duyarlı davranıyor.

Sekmeler arasında geçiş yapmak biraz daha hızlı geliyor ve tarayıcıyla yazarken veya başka şekilde etkileşimde bulunarak girdi gecikmesi daha az görünüyor. Henüz pil ömrü testi yapılmadı, ancak önemli bir iyileştirme varsa sizi şaşırtmaz. 🙂

Google, çoklu görevi tamamen kaldırmaya çalışmıyor elbette. Aksine, arka planda tonlarca JavaScript çalıştıran web siteleri ve uygulamalar yerine, geliştiricilerin Hizmet Çalışanları adı verilen nispeten yeni bir web teknolojisine geçmesini istiyorlar.

Hizmet Görevlileri, gerçek bir çevrimdışı deneyim sunan, periyodik olarak arka plan senkronizasyonunu gerçekleştiren ve genellikle yerel olarak yüklü uygulamalarla ilişkili olan diğer şeyleri yapmak için web sitelerine izin verecektir.

Chrome 57 sürümünü güncellemek için Ayarlar ve Hakkında bölümünü ziyaret edin. 🙂

veya buraya tıklayın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here