Dual kameralı cihazlar hayatımıza yeni yeni girmeye başladı. Birçok telefon üreticisi de amiral gemilerinde ön ve arka kameralarda bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Bu alanda başı LG G5 ve HUAWEİ P9 çekmişti. Son zamanlarda se yeni çıkan hemen her akıllı telefonda bu özelliği görmeye başladık.

dual kamera

Peki Ne Yapar Bu Dual Kamera?

Bir telefonda dual kamera olması demek bize o telefonda iki farklı kamera olduğunu bu iki kameranın birbirinden farlı görevleri yerine getirdiğini gösterir. Kameralardan biri RGB sensörü ile donatılmışken, diğeri siyah beyaz renklere odaklanır. Ancak bu kameralar ayrı ayrı değil tek bir kameraymış gibi çalışır ve yakaladıkları görüntüleri tek bir fotoğrafta birleştirir. Böylece dual kameralar normal kameralara göre iki kat hızlı odaklama yapabilir daha kaliteli renklere ve doygunluğa sahip fotoğraflar çekebilme imkanı sunar.

dual kamera

Dual Kameralar Nasıl Kullanılır?

Tabii ki öncelikle dual kameraya sahip bir cihaz edinmeniz gerekiyor. bu gün itibari ile piyasada pek çok farklı markanın cihazları mevcut. Bunların arasında android işletim sistemine sahip uygun ve yüksek fiyatlı birçok cihaz varken, ios işletim sistemine sahip apple bu teknolojiye son çıkan telefonu iphone 7 plus’ta yer verdi. Bunların arasından size en uygun telefonu seçebilirsiniz.

Cihazınızı aldıktan sonra ise geriye pek bir şey kalmıyor. Kameranız zaten siz fotoğraf çekmek istediğinizde iki kamerayı da kullanıyor istediğiniz zaman diyafram açıklığını değiştire biliyor ve ya özelliklerine göre kullanmak istediğiniz kameraya geçiş yapabiliyorsunuz.

dual kamera

Gelecekte Dual Kameraları Görecek Miyiz?

Dual kameralar hızlı bir şekilde piyasada yayılırken zaten rekabette çok önemli bir yere sahip olan fotoğraf çekme özelliklerini iyileştirerek akıllı telefon piyasasındaki rekabette kameranın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösteren dual kameralar oldu. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki dönemde dual kameraya sahip akıllı telefonları daha da fazla göreceğiz.

dual kamera

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here