Sözlükte anlam olarak düzenli ve tutarlı olarak anlatılan balast, elektrikte floresan gibi deşarj olabilen lamba türlerinde, aydınlatma elemanlarının çalışmasını sağlayan bir elemandır.

elektronik balast
Elektronik Balast

Balast Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Gücü az olan lambalar da akımı azaltmak için normal bir direnç kullanılabilir ama bu dirençler güç kaybı oluşturabileceği için, bu tip deşarj mantığıyla çalışan lambalarda Elektronik balast kullanılması mantıklı olmaktadır.

Balast kullanılarak deşarj lambalarının çalışması için gerekli olan gerilim ve akım değeri istenilen çalışma aralığında tutularak lambaların performansı ve ömrü artırılabilir.

Balast Çeşitleri Nelerdir ve Balast Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde elektrik ile çalışan sistemler geliştiği için yaygın olarak kullanılan floresan lambaların daha iyi çalışması ve aydınlatmanın daha az titreşimli ve güzel olmasını sağlamak için lambalar yüksek frekanslı balastlar ile kullanılmalıdır. Genel olarak iki tip balast bulunmaktadırlar. Bunlar elektronik ve mekanik balastlardır.

Günümüzde genellikle kullanılan Elektrikli balastlar, eski tip geleneksel manyetik balastlara göre sıcak ateşleme prensibi ile çalışmaktadırlar. Bu gibi lambalar, katotlar ateşleme yapmadan önce çok kısa bir süre ısıtılır ve ateşleme daha sonra yapılır. Yapılan uzun araştırmalara göre, sıcak ateşleme de soğuk ateşlemeye göre 3 kat daha fazla açma veya kapanabilme olduğu görülmektedir. Buradan da bu tip balastların manyetik balastlara göre daha verimli olduğu sonucu çıkarılmıştır. Bu balastlar arasındaki farklar ise, Elektrikli balastların açma sırasında ışığın titreşimini, manyetik balastlara göre daha iyi engellemesidir. Manyetik balastlar gürültülü çalışırken elektrikli balastlar ise sessizdirler.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 Yorumlar

 1. Incredible update of captcha solving software “XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captcha solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  FREE DEMO AVAILABLE!

  Good luck 😉

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here