elektronik cihazların

Elektronik cihazların çalışma prensibi elektrik enerjisini kullanarak, bilgiyi işleyen, taşıyan ve depolayan bir sistem üzerine kuruludur. İçerisinde barındırdığı atom çekirdeklerinden serbest elektron üreterek elektron enerjisini devreye sokar. Bu çalışma prensibine bağlı olarak çeşitli cihaz ve makineler aktif olarak çalışır. Cihazların çalışma ilkesi elektriğin bulunmasıyla sağlanmıştır, elektrik kelimesi dilimize yunanca’dan girmiş olup elektron adından gelmektedir. Peki

Elektronik Cihazların Çalışma Sistemi Nasıldır?

 

 Elektrik enerjisini ilk kez ne zaman ortaya çıkmıştır?

 

Elektrik enerjisi sanıldığı gibi günümüze yakın zamanda keşfedilmemiştir; ilk çağlarda bu enerji sürtünme ile kendini göstermiştir. Yüzyıllar önce kehribarın adlı maddenin ( kehribar reçineden elde edilen çok eski zamanlardan günümüze basınç altında sıkışarak elde edilen bir maddedir) kumaş bir bez’e sürtünmesi ile kendisine doğru afif maddeleri kendisine çekmesiyle bu enerjinin farkında olmuşlardır.

 

Bu deneyi ilk çağ filozoflarından Thales (mö 640-546) tarafından keşfedilmiş olup sadece kehribardan enerji elde edilebilir düşüncesine sahip olmuştur.

Elektronik cihazlar elektrik enerjisini nasıl kullanır ve cihazlar hangi mantık ile çalışır?

Başta da belirtildiği gibi elektrik enerjisi veriyi işleyen, taşıyan ve depo ederek cihazları aktifleştiren bir prensip ile çalışır. Elektronik cihazların çalışması için öncelikle bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran birçok cihaz mevcuttur bunlar içerisinde özellikle ev hanımlarının ev işlerinde kullandığı birçok cihaz bu elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Yaşamımızı kolaylaştıran cihazlardan biri de günümüzde en çok kullanılan bilgisayarlardır. Bilgisayarların çalışma prensibi giriş, merkezi işlem birimi, bellek ve çıkış birimi olarak basitçe anlatılabilir. Örnek vermek gerekirse, bilgisayar içeresinde bir dosyayı veya herhangi bir işlemi yazıcı aracılığıyla dışa aktarmak istiyoruz. Öncelikle yazı dosyası bilgisayar tarafından algılanır, algılanan bilgi işlemci tarafından anlaşılır bir dil kullanır ve en son aktarılan bilgi bilgisayardan yazıcı aracılığıyla çıkar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here