SOSYAL MEDYA

Yeni iletişim ortamı olarak sosyal medya kişilerin internet üzerinden birbirleriyle yaptığı konuşmalar ve paylaşımların bütünüdür. Kitleleri ve insanları bir araya getirmesi ve etkileşim sağlaması bakımından önemlidir. Sosyal ağlar günlük hayatımızın niteliğini artırmaktadır. Profesyonel ve sosyal hayat, sosyal ağlar aracılığıyla gittikçe daha fazla rapor edilir, araştırılır, paylaşılır ve öğrenilir olmaktadır. En popüler sosyal medya hesapları

 EN POPÜLER SOSYAL MEDYA HESAPLARI NELERDİR?

FACEBOOK: Sosyal paylaşım sitesi.1,2 milyar aktif kullanıcı.4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, fotoğraf ve videolar paylaşabileceğiniz, kiminle nerede olduğunuzu bildirebildiğiniz bir sosyal paylaşım ağıdır. Türkiye’de de sosyal ağlar konusunda liderlik Facebook’ta.

 

TWİTTER: 230 milyon aktif kullanıcı. Her saniye birbirinden fazla tweetin atıldığı Twitter’da, günde 500 milyonun üzerinde tweet girişi yapılıyor. Hashtag çok konuşulan olay trendingtopic olabiliyor.

 

INSTAGRAM: Fotoğraf/video paylaşım aracı.150 milyon aktif kullanıcı. Kişisel fotoğraf, video paylaşımı ayrıca markaların kampanya yönetimleri ve tanıtımları da bu alan üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

WHATSAPP: Mesajlaşma ağı.2009 yılında kuruldu. Kullanıcıların mesaj, ses, foto gibi özellikleri kullanarak diyalog kurduğu bir ağ.

 

LİNKEDLIN: Profesyonel ağ sitesi. 275 milyon aktif kullanıcı. İş dünyasında farklı uzmanlık alanlarındaki kişileri bir araya getiren platform.

 

TUMBLR: 175 milyon aktif blog. Metin, fotoğraf, ses gibi farklı paylaşımlara olanak tanıyor. Yahoo ürünü bir mikroblog sitesi.

 

YOUTUBE: Video paylaşım ağı.700 milyon aktif kullanıcı. Dijital dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden biri ve marka ve kişilerin tanıtım aracı.

 

PİNTEREST: Görsel tabanlı sosyal ağ.12 milyon kullanıcı. Pin adı verilen görsel imler oluşturan ve bu pin’leri de ‘board’ denen görsel koleksiyonlar aracılığıyla sosyal ağlar ile paylaşmayı sağlayan sosyal ağ.

 

SNAPCHAT:2011 yılında kuruldu. Günlük 100+ milyon kullanıcı. Kullanıcıların birbirlerine video, ses, foto, metin gönderebildikleri sosyal ağ.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here