En Tehlikeli 5 Bilgisayar Virüsü Nedir Nasıl Çalışır Ve Nasıl Yayılmıştır

Değerli Okuyucularım Bugünkü konuyu çok merak etmişimdir hep bu yüzden bilgilerimi sizle paylaşmak istiyorum.İşinize yararsa ne mutlu bana nasıl yarıyacak diyenler varsa kardeş domestos bitmiş sen bir domestos al diyelim şimdilik 🙂

Bundan 29 yıl önce internet tarihinin ilk virüsü olarak kayıtlara geçen ve yaklaşık 6000 bilgisayarı ele geçiren Morris Worm adındaki virüstur.Aradan 29 yıl geçmesine rağmen virüslere çözüm bulunmadığı gibi virüsler küçülmediği gibi çok gelişip büyüdüler ve verdikleri hasarlar ise Computer Economics of Carlsbad Kuruluşun Başkan Yardımcısı Michael Erbschloe,

virüs zararlarının yıllara göre dökümü şöyle:
-1999: 12.1 milyar dolar
-2000: 17.1 milyar dolar
-2001: (Şu ana kadar) 10.7 milyar dolar.

En pahalı virüs(kastımız verdiği zaradan dolayı)
Erbschloe, bilgisayarlara en fazla zarar veren virüsün “Love Bug” (Aşk Böceği) olduğunu bildirdi. Uzmanın açıklamasına göre, 50 değişik türü bulunan “Love Bug” 40 milyon dolayında bilgisayarı etkiledi. Virüsün verdiği zarar 8.7 milyar dolar olarak belirlendi.

“Love Bug”ı 1.2 milyar dolar zarar veren “Melissa” virüsü ve 1 milyar dolar zarara yol açan “Explorer” virüsü izliyor. “Kızıl Kod” ve “SirCam” virüsleri ise toplam 2.3 milyon bilgisayarı vurdu ve 1 milyar doların üzerinde zarara yol açtı.

Dur Sonra Devam Edelim Şu 5 Virüsü Anlatım Biraz

Geriden Gerilim ile Geliyoruz 🙂

5- SLAMMER

Nedir?

Sapphire olarak da bilinen Slammer isimli internet solucanı, bazı internet sunucularına erişerek internetin yavaşlamasına ve engellenmesine sebep olan bir virüstür.

Nasıl çalışır?

Yoğun ağ paketlerini ve fazla sayıda internet verilerini birçok sunucuya göndererek interneti durma noktasına getirmiştir.

Nasıl yayıldı?

Slammer virüsü, rastgele seçtiği IP adresleri ile zayıf sunucuları yakalayıp onlara bulaşarak yayılmıştır. İnternet ortamında hızlı yayılmasına sebep olarak, her 8.5 saniyede büyüklüğünü 2 katına çıkardığı gösterilebilir. Kurbanları arasında; Amerika Bankası’nın ATM’leri, Washington’daki 911 acil servis sistemi Continental Airlines ve Ohio’daki nükleer santral var.

VERDİĞİ ZARAR:200,000 etkilenen bilgisayar ve 1,200,000,000 dolarlık maddi hasar.

4- CODE RED

Nedir?

Code Red isimli internet solucanı, Windows NT ve Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlarda bir işletim sistemi güvenlik açığından yararlanan bir virüstür.

Nasıl çalışır?

whitehouse.gov gibi web sitelere zarar verip çökertmesi sonucu; diğer devlet kurumlarının da kendi web sitelerini kapatmaya zorlamışır.

Nasıl yayıldı?

Code Red virüsü, tek seferde rastgele 100 IP adresine girdikten sonra, bunların arasında Microsoft işletim sistemini kullanan bilgisayarları seçerek bu bilgisayarlarda yayılmıştır.

VERDİĞİ ZARAR:1,000,000 etkilenen bilgisayar ve 2,600,000,000 dolarlık maddi hasar.

3- I LOVE YOU

Nedir?

Zararsız görünen “I LOVE YOU” isimli dosyaya sahip olan bir e-posta virüsüdür.

Nasıl çalışır?

E-postadaki dosya açıldığında zararlı bir yazılım açığa çıkıyor ve açıldığı bilgisayara bulaşıyor. Bulaşan bu virüs ise internet şifrelerini çalmak için tasarlanmıştır.

Nasıl yayıldı?

Bilgisayara bulaşan virüs, kullanıcının Windows adres defterindeki ilk 50 kişiye aynı e-postayı göndererek yayılmıştır.

VERDİĞİ ZARAR:500,000 etkilenen bilgisayar ve 15,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

2- SOBIG.F

Nedir?

SOBIG.F e-posta virüsü, kendi kendini kopyalayan bir solucan ve aynı zamanda kendini gizleyerek diğer zararlı yazılımlardan kendini ayıran bir Trojan’dır.

Nasıl çalışır?

Kullanıcı e-postayı açar açmaz solucan harekete geçiyor ve kişinin adres defterindeki kişileri avlamaya başlyor.

Nasıl yayıldı?

Kullanıcının e-posta adresindeki gelen kutusu ve bilgisayar sistemine girerek, kullanıcının hesabındaki diğer kişilere çok fazla e-posta göndererek yayılmıştır. Washington’daki bilgisayar trafiğini durdurdu ve birçok büyük şirketin bilgisayar sistemini yavaşlattı.

VERDİĞİ ZARAR:2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 37,100,000,000 dolarlık maddi hasar.

1- MYDOOM

Nedir?

Mydoom virüsü, kullanıcıya “geri dönen e-posta (bounce e-mail)” olarak görünen bir e-posta solucanıdır.

Nasıl çalışır?

Hiçbir şeyden haberi olmayan kurban e-postayı açtıktan sonra zararlı kod kendini bilgisayara indirir ve kurbanın Outlook adres defterindeki yeni kurbanların bilgilerini çalar.

Nasıl yayıldı?

Kurbana ulaşan virüs daha önce hiçbir virüste görülmemiş bir hızla kurbanın adres defterindeki arkadaşları, akrabaları ve diğer kişileri yeni kurban haline getirerek hızlıca yayılmıştır.

VERDİĞİ ZARAR:2,000,000 etkilenen bilgisayar ve 38,000,000,000 dolarlık maddi hasar.

Peki Nasıl virüslerden korunurum diyorsanız aslında biraz bilgi sahibi olmalısınız..

10 Maddeyi bilmeniz yeterli tabi bu maddeler bir yere kadar sizi korur basit kullanıcılar için idealleri bunlardır
1.Bir adet Anti virüs programı satın alarak kullanabilirsiniz.
2. Sadece lisanslı yazılım yükleyin. Korsan yazılımın sadece telif hakkını çiğnemekle sınırlı kalmayıp, ülkenin vergi kaybına da neden olacağını unutmayın.

 

3. Kullanacağınız lisanslı yazılımın büyük yatırım, sürekli araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla ortaya çıktığı bir gerçek. Ücretsiz yazılımların bu konuları ihmal ettiğini aklınızdan çıkarmayın.Şimdi abi torent var boş ver diyenleri duyuyorum 🙂

4. Yasal yazılım, düzenli bir şekilde güncelleşiyor. Bilgisayarınızda kullandığınız yazılım güncelleştirmelerinden sizi haberdar ettiğinde yeni bilgileri hemen yükleyin.

5.Bilgisayarınızı sürekli güncel tutun ve anti virüs programıyla taratın.

6. Ağ tehditleri ve yeni türde dolan,dırıcılıklara karşı gerçeğe uygun haberleri dikkate alın. Bu haberlerin Hoax (Sahte içerikli) olmadığını anlamak için uzmanlardan yardım isteyin.

7. İnternet üzerinde oyun oynarken sezgilerinizi kullanın. MSN, Facebook gibi sosyal ağlar ve sohbet ortamlarında kredi kartı, şifre gibi kişisel bilgileri asla paylaşmayın. Karışık şifreler kullanın ve şifrenizi sık sık en az ayda bir kere  değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

8. Ağ saldırılarının çoğunun ‘insan faktörü’nden yararlanarak, sadece merakınızı çekerek başarılı olduğunu unutmayın. İndirip çalıştırdığınız tüm dosyalar, tanıdığınız kişilerden gelse bile bağlantılarına dikkat edin.

9. Tüm hesaplarınız için tek bir şifre yerine, her hesap için ayrı ayrı şifre oluşturun. Aksi takdirde özel bilginize sızan korsanın çözeceği şifreyle, bütün hesaplarınızı kolayca ele geçireceğini unutmayın. Önemli verilerinizin kopyalarının yedeklerini saklayın.

10. İnternette dolaşan her bilginin başkaları tarafından okunabileceğini asla unutmayın. Çok gizli bilgiler içeren e-postalar yollayacaksanız, içeriğin başkaları tarafından okunmasını engelleyen yazılım ve sertifikalar kullanın.

umarım bilgileri yararlı bulmuşsunuzdur yararlı bulduysanız veya aklınıza bir soru takıldıysa yorumunuzu bekliyorum 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here