Facebook yeni bir çap başlatıyor. Sosyal ağ devi, bir bilgisayardan gerçek dünyaya görüntü yerleştirmek için tasarlanmış yeni bir uygulama türü yaratıyor. Telefonunuzu basılı tutun, kamerasını açın, sanal işaretler veya sanat, hatta daha önce hiç bulunmadığı oyunlar da ekleyebilirsiniz.

Facebook Yeni Bir cag

Pokemonu bu kadar başarılı kılan teknoloji, sosyal ağın geleceğe yönelik vizyonunda merkezi bir role sahiptir.

Teknoloji, artırılmış gerçeklik olarak adlandırılıyor ve Facebook, bilgisayarlarla etkileşim biçimimizi değiştirmenin bir sonraki adımı olduğunu söylüyor.

Gelecekte, bu teknolojiyi boş duvarlarda televizyon izlemek veya boş bir odada sergilenen mobilyaları görmek için kullanacağız.

Ancak şu an için, kameralarımız için sevimsiz grafikler gibi gözüküyor. Az önce koştun mu? Alnından çıkan sanal bir kafa bandına sahip bir fotoğraf çekebilir, harita hazırlayabilir ve terden kurabilirsiniz. Bir doktorun ofisinde bekliyor musun? Masayı temizleyin ve telefonunuzu kaldırırken gördüğünüz oyunu başlatın.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Salı günü şirketinin yazılım geliştiricileri konferansında yaptığı konuşmada “Fiziksel dünyayı çevrimiçi olarak genişletmekle yetindik.” Dedi. “Artırılmış gerçeklik dijital ve fiziksel olarak yeni yollarla karışmamıza yardımcı olacak.”

Zuckerberg, gözlük veya kontak mercekleri gibi nesnelerin bilgisayara çevrilmiş bir dünyaya dönüşeceği, bir ekrana bakmaya veya telefona bakmaya gerek duymadan her türlü bilginin bulunduğu bir geleceğe yönelik bir dizi adımda ilk olarak görüyor. .

Facebook, pekiştirilmiş gerçekliğin dünyasına atlamak için isteklilik göstermek için birçok şirketten sadece bir tanesidir. Microsoft, uzun zamandır HoloLens kulaklığındaki teknolojisi hakkında konuştu. AR geçen yılki Pokemon’u böylesine viral bir vuruş yapan çerçevenin bileşeni oldu. Snapchat filtreleri sayesinde milyonlarca insan AR’ın avantajlarından zaten haberdardır. Hatta Apple CEO’su Tim Cook bile AR’da sıcak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here