Firmalar Google’nin yeni soru-cevap özelliğini nasıl kullanacak, Google soru-cevap özelliği işletme ile ilgili soru sormak ve bunun önceden cevabını almak için oldukça faydalı bir özellik. Fakat bu güncelleme işletmenizin itibarını etkileyebilir, bu nedenle soru-cevap bölümünü aktif olarak yönetmeniz önemlidir.

Firmalar Google'nin yeni soru-cevap özelliğini nasıl kullanacak

Bu özellikten en iyi şekilde faydalanmak için bilmeniz gerekenleri haberimizde topladık.

Google Soru-Cevap özelliği işletmeler için ne işe yarar ?

Google soru-cevap özelliği herkesin işletmeniz hakkında soru sormanıza olanak tanır. Sorulan sorular ise Google Harita sayfanızda görüntülenir. Bu soruları kendiniz cevaplayabileceğiniz gibi diğer insanlarda cevap verebilir. Sizde işletme sahibi olarak faydalı olabilecek yani sıkça sorulan soruları önceden sorabilir ve yanıtlayabilirsiniz.

 

Firmalar Google'nin yeni soru-cevap özelliğini nasıl kullanacak
Soru ve Cevap bölümünün Google Haritalar’da Bu Şekilde Görüntüleniyor !

Yeni soru-cevap özelliği hiç şüphesiz müşterilere – aslında oraya gitmeden önce bir iş veya mekan hakkında soru sormak istemeyenler için kullanışlı mı ?

Soru-cevap bölümünü işletmelerin kullanması demek, yapılacaklar listesinde yapılacak yeni bir işin olması demek. Google Business üyeliğiniz varsa bu özelliği kapatmanın bir yolu bulunmamaktadır.

Bu özelliği görmezden gelmekte sizler için bir seçenek, fakat bu iyi bir fikir değil. Sizin cevaplamanız başkalarının sizin yerinize cevaplamasından oldukça öncelikli. Bu yüzden işletmenizi çevrimiçi göstermenizde yarar var.

Bu özellik işletmeniz için iyi olacak mı ?

Olabilir tabikide. Sayfanızdaki çeşitli sorular, detaylı ve kaliteli cevaplar, işletmenizin profesyonelliğini ve müşterilerin gözünde güvenilirliğini arttıracaktır.

Ancak bunun size müşteri getirmesini istiyorsanız. Haberimizi okuduktan sonra soru-cevap özelliğini en iyi şekilde kullanmaya çalışın.

Bu özelliğin dezavantajlarından birisi gönderilen spam yani olumsuz mesajlardır. Bunları istemesenizde spam gönderim ve kötüye kullanım, sizin suçunuz olmasa dahi olabiliyor.

Eğer rakip bir firma ise bunu yapan. Soru-cevap bölümünüze sahte ve zararlı bilgiler koyabilirler.

Özellikteki bir başka zayıf yön ise. Müşterilerin tüm bilgileri ordan almasıyla sitenize erişimin azalabileceği ihtimalidir. Müşterinin siteye olan ihtiyacını azaltacak desek yeridir.

Peki güzel bir haber var mı ?

Google’ın Sorguları için optimize etmek için halen bol zamanınız var. Bu özellik henüz tüm cihazlarda bulunmamaktadır. Ağustos ayında piyasaya sürüldüğünde, yalnızca Android cihazlar için mevcuttu. Artık iOS cihazlarında da gösteriliyor ancak yine de masaüstü kullanıcıları için mevcut değil.

Google’ın Soru-Cevap’ı nasıl optimize edebilirsiniz ?

  1. Mücadele etmekten asla vazgeçmeyin ve en iyi şekilde kullanın

Soru-cevap özelliğini görmezden gelerek büyük hata yapmış olursunuz. Yani bu konuyu asla hafife almamalı, eğer vaktiniz yoksa bunun için birisini görevlendirmelisiniz.

2. Kendi soru ve cevaplarınızı hazırlayın

Eğer müşterilerinizin yeteri kadar sorusu yoksa, kendi sorularınızı hazırlayabilirsiniz. Yani bir nevi sıkça sorulan sorular gibi. Bu şekilde müşterilerinize yararlı olacak soruları önceden sormuş ve cevaplamış olursunuz.

3. Yenilikten Korkmayın

İnsanların işletmenizle veya hizmetleriniz hakkında bilmelerini istediğiniz bir şey varsa, devam edin ve bunu Q & A formuna ekleyin. Örneğin, restoranınız vegan olmayı amaçlayan herhangi bir emri değiştirebiliyorsa, sıkça sorulan bir soru olmasa bile, Q & A’nıza dahil etmek iyi bir şey olacaktır.

Gönderdiğiniz her şey alakalı ve potansiyel olarak birine yardımcı olduğu müddetçe, çok fazla bilgi sağlamada hiçbir zararı yoktur.

Umarım Google soru-cevap özelliğini bu şekilde daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. En iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Artık profesyonel bir izlenim için çalışmaya bir an önce başlayın.

 

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here