Elektrik enerjisi ile çalışan araçlarda menzil probleminin önüne geçebilecek yeni bir yöntem keşfedildi. Formik asit İle çalışan otobüsler bu yıl yollarda olacak

formik Asitten Güç Alan Otobüsler

Kendilerine TeamFast adını veren Eindhoven Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, yapılan araştırmalarda formik asitin 25kW’lık bir enrjiye nasıl dönüştürüleceğini bulmuşlar. Bu formik Asitten Güç Alan Otobüsler bu yıl yollarda olabilir.

Sürdürülebilir araç yakıtı gelişimi kendi içinde çeşitli ve farklı zorluklar barındırmaya devam ediyor. En azından uygulanabilir ve kullanışlı fikirleri ortaya koymak ile fikirleri öne sürmek arasındaki dengeyi kurabilmek oldukça güç. Yenilenebilir enerji ile çalışan arabalar şuan ki çağımız için oldukça sağlıklıve harika fikir ama biliyoruz ki bir o kadar da zorlukları var. Üniversite’de ki öğrenciler, edilen bu enerji ile bir otobüsü çalıştırarak sürmeye imkan veren bir sistem kurdukları için harika bir tasarım oraya koyarak çok önemli bir başarı elde etmiş gibi görünüyor.

formik asit ile çalışan otobüs

-Peki Bu Otobüs Nasıl Çalışıyor?

TeamFast ekibi’nin açıklamasına göre “% 99’luk formik asit kullanılarak ve bir performans artırıcıolan içerisinde ajan içeren bir harman kullanarak Hydrozine elde ediliyor.” Bu elde edilen Hydrozine ile, bir pil’e dört kat kadar daha da fazla enerji sağlayabilecek güçlü bir enerji elde ediliyor. Otobüslerde, elde edilen bu gücü yenileyerek kullanıyor. Hidrojeni ayırırken üretilen CO2 gazı ise, elektriği üretmek için hazır bir şekilde kullanılmakta, bu nedenle karbon her zaman nötr kalıyor.

Bu otobüsler 2017’nin sonlarına doğru yollarda olabilir.

Sizce bu otobüsler ülkemizde ne kadar kullanışlı olur.?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Yorumlar

  1. Teknolojinin gelişmesinden bu tarz yeniliklerin geleceği belliydi. Benzine ve mazot tarihe karışmayacak olsa bu ekonomik dengeyi alt üst ederdi. Kesinlikle daha da büyüyecek ve yaygınlaşacağına eminim. Ülkemizde hem doğa için hemde ekonomi anlamında çok yararı olacaktır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here