Gezegenler Hakkında Her Şey

Uluslararası Gök bilimi Birliği tarafından tanımlanan şekli ile gezegen, kendisine ait ışığı bulunmayan, yıldızlar etrafında elips halinde yörüngesi olan, kendisi ve yıldızlar etrafında hareket eden direkt olarak yıldızların uyduları konumunda olan her gök cismine denmektedir. Kesin olarak dünyamız tarafından belirlenen 8 gezegen olmuştur ve yine UGB tarafından 1919 yılında tanımlanmıştır. Dünya’nın da içinde olduğu Güneş sistemi içerisinde yer almaktadır. Daha sonra gelişen astronomi ile teleskop ve uydu sistemleri ile görüntüleme, fotoğrafını çekme işlemleri ile gezegenleri incelemek ve daha detaylı bilgi sahibi olmak artmıştır.

gezegen medir

Gezegenlere genel bakış

Gezegen tanımı kendi sistemimiz ile evren sınırlı değildir. Uzayda daha büyük güneş sistemleri yer almaktadır. Birçok sistemin birleşimi ile galaksiler meydana gelmektedir. Dünyamız da Samanyolu galaksisinde yer almaktadır. Samanyolu galaksisinde yaklaşık olarak iki yüz milyar kadar yıldız sistemi olduğu ve bu sistemlerin içinde bulunan toplam olarak iki trilyondan fazla gezegen olduğu düşünülmektedir. Bu sistemler içinde bizim güneş sistemimiz küçük kalmaktadır. Hatta galaksi de bir tane değil bir kaç tane daha galaksi evrende yer almaktadır.

gezegen

Güneş sistemimizdeki gezegenler hakkında bilgiler

Evrendeki tüm gezegenlere ulaşmak için çok büyü teknolojilere sahip olmamız gerekmektedir. Ancak zaman içerisinde geliştirip artık bazı gezegenlere giderek bilgi sahibi olma, materyal toplama teknolojisine sahibiz. İncelemek insan oğlunun doğasında yer aldığından gezegenleri de incelemeye çok eski zamanlardan başlamıştır.

Güneş sistemimizde ki gezegenler; Merkür, M.Ö. 3000 tarihlerinde ilk defa Sümerliler tarafından fark edildiği düşünülmektedir. Venüs, Dünyaya en yakın gezegendir ve dünyadaki bir yıl Venüs’te daha uzun sürmektedir. Dünya, yaşam olduğu düşünülen Güneş sistemindeki tek gezegendir.mMars, Dünya’da olduğu gibi bu gezegende de farklı mevsimler olmaktadır ve Dünya’dan sonra yaşamın olabileceği düşünülen ikinci gezegendir.

Jüpiter, bulunan bilgilere göre M.Ö. 7 tarihlerinde ilk defa Babiller tarafından kayıt altına aldığı bilinmektedir. Satürn, etrafındaki gazdan oluşan halka sistemi ile bilinmektedir ve Dünyadan çıplak gözle görülebilen gezegenlerden biridir.Uranüs, Güneş sisteminde ki bir turunu sadece 84 Dünya yılında tamamlar. Neptün, Güneş sistemine en uzak kalan gezegen olup en güçlü çekim kuvvetine sahip gezegendir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here