google-klavye-uygulamasina-hayat-kurtaracak-bir-ozellik-eklendi-705x290

  Google’ın Android platformu için geliştirilen klavye uygulaması, kullanıcıların sinirlerini zıplatan bir durumu ortadan kaldıran güncellemeye kavuştu.

  Google’ın Android platformunda varsayılan olarak kullanılan klavye uygulamasına yeni bir yenilik daha eklendi. Daha önce ‘tek elle yazımı kolaylaştıran yeniliğin’ geldiği mobil klavyeye, şimdi de saçma sapan yapılan düzeltmelerden kurtulmanız için bir özellik daha geldi ki bunun hayat kurtaracağını düşünüyorum.

Şöyle ki bu klavyenin, bazen bir arkadaşınızla konuştuğunuz sırada kesinlikle söylenmemesi gereken bir kelimeyi ‘kesin böyle demek istemiştir bu kazma, en iyisi düzelteyim’ diye düşünerek düzeltmiş ve sizi rezil etmişliği vardır. Geçtiğimiz günlerde benim de başıma gelmiş, arkadaşıma ismiyle (arkadaşlarımın isimlerini söylerken genelde sonuna -cim ekini eklerim) etmek isterken, o zamana kadar daha çok kullandığım ‘askimcim’ kelimesi çıkmış ve farkına varmadan göndermiştim. Daha sonra da toparlayacağım diye şekilden şekile girmiştim tabii 🙂 İşte Google,gönderdiği son güncellemeyle uygulamaya bu tarz sorunların ortadan kalkmasını sağlayacak bir yenilik ekledi. Yazdığınız bir kelimeyle alakası olmayan farklı bir kelime çıktığında (mesaj yazdığınız kısmın hemen altında bulunuyor) üzerine basılı tutarak yazılı ekranın bulunduğu alana bıraktığınızda, artık o düzeltmesi için bulunan gereksiz kelimeyi görmeyeceksiniz.

THREE_0

Hazır konusu açılmışken daha önce gelen şu yenilikten de bahsedeyim. Klavyenin alt kısmında bulunan virgüle basılı tuttuğunuzda, karşınıza iki sekme çıkıyor. Sağdaki sekme, klavyeyi tek elle (sağ ya da sol, değiştirebiliyorsunuz) kullanmanızı sağlıyor. Soldaki sekmeden ise (Ayarlar simgesi olan) Google Klavye ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Örneğin buraya giriş yapıp daha sonra ‘Tercihler’ kısmına girdiğinizde, klavyenin yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz. Aynı kısımda, klavyeyi özelleştirebileceğiniz daha birçok kısım yer alıyor.

Güncelleme henüz herkese gelmemiş olabilir, eğer size de gelmediyse aşağıdaki bağlantı üzerinden güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here