Bilgisayarın en önemli unsurundan biri olan hafıza depolama araçları, kullanıldığı yerlere ve kullanım amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca bu araçlar hızları, kapasiteleri ve maliyetleri bakımından da farklılık gösterir. Örneğin, zip diskler sadece yedekleme amaçlı kullanılan ve arabirimi kurulmadan kullanılması zor hafıza depolarıdır. Bunun yanında bir başka hafıza deposu olan bellek kartları da genellikler kamera, fotoğraf makinesi, telefon gibi medya cihazlarında kullanıldığından diğerlerinden ayrılmakta ve tam olarak diğerleri ile kıyaslanamamaktadır.

Kullanım açısından en sık karşılaşılan sabit disk, USB flash disk, CD-ROM, DVD-ROM ve USB sabit diskten oluşan hafıza depolama araçları ise birbirleri ile şu şekilde karşılaştırılabilir:

Sabit diskler büyük miktarlarda bilgi depolanabilinen araçlardır. Bu diskler 5400 rpm, 7200 rpm ve 10000 rpm hızları ve yeni SATA erişim teknolojisi ile öne çıkmaktadır. Günümüzün vazgeçilmez depolama araçlarıdır. Kapasiteleri TB (terabayt) birimiyle ölçülmektedir.

Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması
Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması

  USB flash diskler şuan her bilgisayara kolayca takılabilmeleri ve 1 TB’a kadar bilgi saklayabilme kapasiteleri açısından çok pratiktir. Çok az yer kaplarlar. Kalem, saat, çakmak gibi değişik görünüme sahiptirler. Fiyatları da oldukça düşüktür.

Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması
Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması

  CD-ROM’lar bilgisayarın standart donanım birimleri arasındadır. Dışarıdan bilgisayara her türlü program ve verinin yüklenebilmesine imkan sağlayan en önemli donanım birimidir. Satın alınma ve kullanım maliyetleri oldukça düşüktür. Müzik, film, program ve verilerin vazgeçilmez saklama birimleridir. Bu depolama araçlarını takiben geliştirilen DVD-ROM’lar bünyelerinde barındırdıkları yeni teknoloji sayesinde çok uzun filmlerin tek bir ortamda saklanması için geliştirilmiştir. Sesin, müziğin çok daha kaliteli olarak saklanabildiği bu ortamlar daha sonraları geliştirilerek şu anki CD-ROM’ların yerini almaya başlamışlardır. Alabildikleri bilgi miktarları 4 GB ile 17 GB arasındadır. DVD-ROM teknolojisindeki gelişmeler sayesinde maliyetleri hayli düşmüş ve CD-ROM maliyetlerine yaklaşmıştır.

Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması
Hafıza Depolama Araçlarının Karşılaştırılması

USB sabit disk de güm geçtikçe yaygınlaşmakta, sürekli daha büyük kapasitelileri üretilmektedir. Günümüzde 1 TB kapasiteli olanları sıkça kullanılmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here