Biraz daha kullanım olarak profosyönellere hitap eden ICQ son zamanlarda artan büyük kullanıcı kitlesi ile internet kullanıcılarının karşılıklı anında iletişim için kullandıkları ünlü ve tanınmış proğramlardan bir tanesi. Msn Messenger den ayıran en büyük özelliklerinden bir tanesi, ICQ da karşı taraf offline dahi olsa , mesaj yollama hakkına sahipsiniz.Msn messenger proğramınında en iyi yanlarından bir taneside listemizdeki kişilerin merkezde tutulması idi. ICQ proğramı ise bu eksiğini son çıkardığı versiyonu ile tamamlamış durumda.

ICQ nedir?

ICQ oldukça popüler bir iletişim programıdır.

Ne işe yarar?

ICQ listenize aldınız kişilerle mesajlaşabilir, chat seçeneğiyle teke tek ya da çoklu sohbetler yapabilir, dosya transfer edebilirsiniz. Hatta sms bile gönderebilirsiniz!.Bunların dışında maillerinize bakabilir, aramalar yaparak dünya çapında arkadaşlar edinebilirsiniz.

Nereden bulurum?

ICQ nun resmi web sitesi olan www.icq.com/ indirebileceğiniz gibi birçok resmi ve kişisel siteden de indirebilirsiniz.

Kurulum

Burada anlatacağım kurulum icq nun son versiyonu olan icq2000b içindir. Kurulum açısından versiyonlar arasında büyük farklılıklar yoktur.Kurulum icq hiç bilmeyenlere yönelik anlatılmıştır.Kurulumun ileri safhalarında internet bağlı olmayı gerektirir.

1 :Kurulum dosyası olan icq2001b.exe çalıştırıldığında karşınıza “Welcome to ICQ” , “Hoş geldiniz” yazan bir pencere gelecektir. Next butonu ile diğer bölüme geçilir.

Şekil 2. bölümde ICQ nun lisans sözleşmesi gelecektir.Şartları okuduktan! sonra Next butonu tıklanır.

Bu bölümde kurulum için gerekli olan dosyalar bilgisayarına yüklenir.Yüklemenin sonunda çıkan “Installation Complete” penceresinde OK’ yi tıklayarak bir sonraki bölüme geçilir.

Kurulum işlemi tamamlanmıştır.

Kurulum işlemi tamamlandı ve kayıt işlemi için ICQ proğramı kayıt için açılıyor.

ICQ 2001b yazan bir logo çıktıktan sonra ICQ Registration açılacaktır.Internet’e bağlantı şekliniz soran Connection Type da modemle bağlıysanız Modem kutucuğunu, bir network ten çıkıyorsanız Permanent kutucuğunu işaretleyin. Eğer bir firewall veya proxy çıkışınız varsa seçeneklerde bu ayarları görecekseniz.

Eğer yeni bir ICQ kullanıcısıysanız “NEW ICQ” , zaten bir ICQ kullanıcısıysanız “EXISTING USER” seçilir.

Bu bölümde kişisel bilgilerinizi girebileceğiniz kısma gelinir. Burada yazacağınız bilgiler başka kullanıcılar tarafından görülebilir. Mail adresinizin ICQ nun çeşitli bölümlerinde gözükmesini istemiyorsanız “Don’t publish my Email adress…” kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.

Password kısmında yer alan “Password” ve “Confirm Password” satırlarına bir şifre girin.Buraya yazacağınız şifreyi unutmamanız gerekiyor.Çünkü ICQ yeniden kurduğunuzda ya da herhangi bir yerden ICQ ya bağlandığınızda ICQ numaranız ile birlikte şifrenizi girmeniz gerecektir.Şifreniz en fazla 8 karakter uzunluğunda olabilir. Auto Save Password işaretlemeniz durumunda ICQ yu her açılışında şifre girmenizi gerek kalmaz, fakat bir işyerinde ya da başkalarının da kullandığı bir bilgisayarda başkalarının sizin ICQ nuzu kullanmasına olanak sağlayabilir. Next ile diğer bölüme geçilir.

Bu bölümde yine kendinizle ilgili kişisel bilgiler girebilirsiniz.Başka ICQ kullanıcılarının sizi bulabilmelerini istiyorsanız satırları doldurabilir ya da hiçbir şey doldurmadan da Next butonuyla geçebilirsiniz.

 

Bu bölümde ICQ nun sizin için belirlediği numarayı göreceksiniz. Artık bir ICQ numarasına sahipsiniz. Bu numarayı da şifreniz olduğu gibi unutmamanız gerekir.

Privacy & Security Settings kısmında:

All users may add me to their contact List işaretlemeniz durumunda her isteyen kişi sizi listesine ekleyebilir.

My authorization is required before users add me to their Contact List işaretlerseniz başkalarının sizi listesine ekleyebilmesi için sizden izin almasını gerekir.

Allow others to view my online / offline status from the Web yanındaki kutucuğu seçerseniz başkalarının sizin numaranızı girerek ICQ nun Web sitesinden sizin online ya da offline olduğunu görmelerini sağlarsanız.

ICQ verdiği çeşitli servislerden yaralanmak isterseniz bu bölümde onların seçimini yapabilirsiniz.Yes, search for my friends now!ICQ kullanan arkadaşlarınızı hemen arama yapabilirsiniz.Yes, set the ICQ homepage as my default startup page İCQ ana sayfasını başlangıç sayfanız yapmanızı sağlar.

Yes, make myself available for chat!. Icq her zaman chat a hazır olduğunu belirtiyorsunuz.Yes, subscribe me to the ICQ Newsletter and send it to the Email address I provided.ICQ hakkında gelişmeleri takip etmek için ICQ nun mail listesine üye olmak için seçebilirsiniz.Bunlar tamamen size kalmış tercihlerdir ve hiçbirini de seçmeyebilirsiniz. Ve Start 🙂

ICQ yu ilk kez çalıştırdığınızda bu şekilde gözükecektir.System Notice tıklayarak ICQ merkezinin kutlama mesajını kapatabilirsiniz.ICQ bu haliyle Simple Mode yani Basit Halindedir ve birçok özelliğini kullanamayız.Bu özellikleri kullanmak içinTo Advanced Mode butonu tıklanır.

Çıkan pencerede Switch To Advanced Mode seçilir.

Çıkan pencere mail adresine,nickine, adı ve soyadına ya da ICQ numarasına göre arama yaptırabilirsiniz.Örnek olarak bir ICQ numarasına göre bir kullanıcıyı arattırıp listeme ekleyeceğim. ICQ nun Whitepages gibi hizmetleriyle farklı arama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

ICQ numarasına göre yaptığım arattırma sonucunda listeme eklemek istediğim kişiyi buldum. Kişi üzerinde sağ tıklayıp Add to Contact List seçerek listeme ekleyebilirim.

Eklediğim kişinin listeme girebilmesi için o kullanıcının izni gerekmektedir.Kendini tanıtan bir yazı yazabileceğiniz gibi direk Request ile izin isteğinizi bildirebilirsiniz.

İzin istediğinizin ulaştığına dair bir pencere çıkacaktır OK diyerek kapatınız.

Listenize eklendiğiniz kişi gerekli izni verdiğinde listenizin alacağı şekil görülmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here