Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından siber saldırılara karşı genç bilişimcilerden oluşan bir ordu kurulması için düğmeye basıldı. İşte ekibe alınacak olan genç bilişimcilere ödenecek dolgun maaş..

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte siber güvenliğin önemi her geçen gün daha da artıyor. Tüm işlemlerin sanal olarak gerçekleştirildiği günümüzde siber saldırılara karşı koymak ve hazırlıklı olmak için hükümet de gereken bazı adımları atmıştı. Bu kapsamda Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayan hükümet şimdi de “beyaz şapkalı hacker” ordusuna dahil edilecek genç bilgisayar dâhileri arıyor.
BTK genç bilişimcilerden oluşacak olan ordusu için başvuruları almaya başladı. Üniversiteli gençlerden yoğun ilgi görmesi beklenen işe alımlar usom@btk.gov.tr adresine yapılacak. İşe başlayacak olan “beyaz hackerlara” 6 ila 10 bin lira arasında maaş verilecek. Ayrıca başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin düzenleyeceği olası siber saldırılara maruz kalmamak için genç hackerlar da desteklenecek.
Türkiye sadece son bir yılda 90 milyondan fazla siber saldırıya maruz kaldı. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında ise siber saldırıların oranı 2.5 kat arttı. Türkiye’de bulunan bilgisayarların yüzde 45’i siber saldırılara maruz kalırken, sistemi ele geçirilmiş bilgisayar oranında Türkiye’nin dünya dördüncüsü olduğu ifade ediliyor.
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, en büyük eksiklerinin yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydederek, “Bizim sabah 8, akşam 5 aralığında siber saldırılarla mücadele etmek gibi bir çalışma yöntemimiz yok. O nedenle bizle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar” açıklamasında bulundu.
Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre Ulusal Siber Olaylara Müdahale Birimi ile sayıları 528’e ulaşan kamu ve özel sektöre yönelik ekiplerin sayısı her geçen gün artarken nitelikli iş gücü ise aynı oranda artırılamıyor.

SİBER GÜVENLİK DAHA FAZLA ÖNEM KAZANMAYA BAŞLADI

İnternete bağlı cihaz sayısı her geçen gün artığını be artık sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil, akıllı ev aletleri, IP kameralar, arabalar ve daha birçok nesne internete bağlı hale geldiğini anlatarak devam eden Sayan; “Nesnelerin interneti önümüzdeki süreçte, büyük veri ve yapay zeka gibi üzerinde en çok durulacak konuların başında gelmektedir. Nesnelerin İnterneti, hayatı kolaylaştırması, sanayiye yön vermesi, siber tehdit unsuru olması gibi birçok yönden bizim de en çok üzerinde durduğumuz konulardan biridir. Artık her eşya, kendisi için atanmış işlevleri olan bir bilgisayar haline gelmektedir. Sorun, kendisi için atanmış işlevinin dışında işlev yapması ya da etkileşimlere girmesidir. Geçtiğimiz ekim ayında ABD’de nesnelerin Mirai “botnet”ine dahil edilerek siber saldırı amacıyla kullanıldığını hep beraber gördük ve yaşadık. Bu saldırı interneti tüm dünyada büyük oranda etkiledi ve ekonomik ve sosyal kayıplara neden oldu. Bu açıdan kameralar, buzdolapları, arabalar, akıllı tv’ler, tıbbi araçlar gibi her biri bilgisayar özelliğine sahip cihazların, saldırıya uğrayarak, saldırgan hale gelme potansiyeli taşıdığını bilmemiz gerekiyor.” vurgusunda bulundu.

0 0 Siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak amacıyla Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayan hükümet şimdi de “beyaz hacker” ordusuna dahil edilecek genç bilgisayar dahilerinin peşine düştü. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından test edilerek alınacak bilişimciler, hacker ordusuna dahil olacak. Bu kapsamda BTK başvuruları da almaya başladı. Üniversiteli gençlerden yoğun ilgi görmesi beklenen işe alımlar usom@btk.gov.tr adresine yapılacak. Genç hackerlara 6-10 bin lira arasında maaş ödenmesi öngörülüyor. 1 YILDA 90 MİLYON SALDIRI Türkiye’nin siber saldırılara karşı dayanıklılığını artırmak ve başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin siber saldırılarını önlemede genç hackerlar da destek verecek. Türkiye, son bir yılda 90 milyon siber saldırıya maruz kalırken, 15 Temmuz öncesinde ve sonrasında siber saldırılar yaklaşık 2.5 kat arttı. Türkiye’deki bilgisayarların yüzde 45’i siber saldırılara maruz kalırken, sistemi ele geçirilmiş bilgisayar oranında Türkiye dünya dördüncüsü.

7/24 ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, en büyük eksiklerinin yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydederek, “Bizim sabah 8, akşam 5 aralığında siber saldırılarla mücadele etmek gibi bir çalışma yöntemimiz yok. O nedenle bizle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar” dedi. Sayan, başvuruların süratle değerlendirmeye alınarak gençlerin istihdam edileceğini kaydetti. Siber saldırılara karşı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Birimi ile sayıları 528’e ulaşan kamu ve özel sektöre yönelik ekiplerin sayısı her geçen gün artarken nitelikli işgücü ise aynı oranda artırılamıyor. Buradaki açığı kapama sorumluluğunu BTK üstlendi.

15 TEMMUZ TERÖRİST DARBE GİRİŞİM SONRASI SİBER SALDIRILAR ARTTI

15 Temmuz terörist darbe girişim sonrasında siber saldırılarda da sayı ve büyüklük olarak artış yaşandığını ve nitelik olarak daha sofistike saldırılarla karşılaştıklarını vurgulayan BTK Başkanı Sayan; “Bu saldırıları USOM ve diğer paydaşlarımızla birlikte savuşturduk. 17 Ağustos’ta yayımlanan KHK ve daha sonra Meclisimizden de geçen yasa ile birlikte Ulusal USOM doğrudan BTK Başkanlığına bağlı olarak çalışmaya başladı. USOM’da gerçekleştirilen çalışmaları hızlandırarak ve daha fazla kaynak ayırarak somut önlemleri devreye almaya devam ediyoruz.” dedi. Siber güvenlik çalışmaları gündelik önlemlerle ve operasyonlarla ele alınamayacak kadar dinamik bir alan olduğunu ifade eden Sayan; siber güvenlik faaliyetlerini belirli plan ve programlar dahilinde yürütmek zorunluluğunu belirtirken çalışmaları; kapasite inşası programı (İK ve eğitim), Hızlı tespit – erken müdahale programı (teknolojik önlemler), Siber tehdit istihbaratı edinimi ve paylaşımı programı (İşbirliği ve iletişim), Kritik altyapıların ve verilerin korunması programı (iletişim altyapısı sürekliliği) olmak üzere 4 ana eksende yürütmeye devam ettirdiklerini belirtti. Sayan, Kamu Siber Güvenlik Derneğinin TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 4. Siber Güvenlik Platformu’nu başarılı olmasını dilerken Siber Güvenlik konusunda çalışmak isteyen gençlere BTK’ya başvurmaları için çağrıda bulunarak sözlerine son verdi.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here