Günümüzde her şeyi öğrenmek çok kolay! Öğrenmek istediğimiz her şeyi internet vasıtasıyla çok kolay bir şekilde bulurken peki internetin nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi?

internetin Tarihi
internetin Tarihi Ve Tarihçesi

internetin Tarihi

İnternet, hiç kuşkusuz ki hayatımıza bilgisayarın gelişimi sonrasında girmiştir 1960’lı yıllarda Lawrence Roberts ‘ARPANET’ adlı bir proje geliştirmek istedi ve bu projenin önerisinde bulundu. internetin tarihi bu yıllarda başlamış oldu. Daha sonraki yıllarda Arpanet projesi kapsamında bağlantı dört merkez arasında kuruldu. ve bu şekilde ilk İnternet Protokölü’nü (IP) ağ olarak Arpanet kullanmış oldu. İlk mesaj Los Angeles’ten Stanford Araştırma Enstitüsü’ne (ISR) bu şekilde gönderilmiştir. İnternet belki de ilk anlamını bu yıllarda kazanmaya başlamış oldu. Bu kavram bağlanmış bir küresel sistemde merkezler arası bağlantının sağlanabilmesi ve herkesin istediği herhangi bir yerden veri ve programlara erişebilmesi açıklamasına karşılık görülmüş oldu. 1960’ların sonundan 1970’lere doğru artık Arpanet dışında ağ isimleri de duyulmaya başlandı. NPL network , CYCLADES , Merit network , TYMNET , Telenet ; Arpanet sonrası gelişen ağlardır. Hem ağların gelişimi hem de internetin ortaya çıkış konusunda Arpanet bir öncüdür. Eski sistemde iki cihaz arası bağlantıdan bahsedilirken Arpanet ile farklı ağların birden büyük bir ağa bağlanmasını sağlamıştır. Bu da internetin küreselleşmesinde en büyük adım olmuştur. Küresel ağ konusunda öncü bir isim olan J.C.R. Licklider’ın internet üzerine katkılarını ve küresel ağın oluşmasındaki kuramlarını unutmamak gerekir.

1981 yılında IBM’nin ilk kişisel bilgisayarı tanıtması ile her evde bilgisayar kullanılması amaçlanmış oldu. Fakat o dönemdeki bilgisayarlar rahat kullanım sağlanabilecek kadar taşınabilir değil aksine çok büyüklerdi. Zaman geçtikçe küçülen ve daha kullanışlı olan bilgisayarların üretilmesiyle kullanımları yaygınlaşmış oldu. Bununla birlikte internet kelimesi de günlük kullanım diline girmeye başladı . O zamanlarda internetin kısaltılmamış yani esas anlamı kullanılıyordu ‘Interconnected Networks’. Bizim dilimize ise bağlantılı ağlar olarak geçmişti internet. Sonraları uzunluğundan kaynaklı olması gerek internet ismi kullanılmaya başlandı , bizlerde küresel kullanıma ayak uydurup internet kelimesini kullanmaya başladık. Ve yine o dönemlerde ‘.com’ ibaresi kullanılmaya başlandı.

İnternetteki İlk Web Sitesi

Devamlı değişen ve küreselleşen dünyada internette küreselleşmeye başladı. Bağlantılar arası kolay geçiş yapan bir sistem kuruldu ‘World Wide Web’. Ve yine bir kısaltmaya gidildi World Wide Web www. Şeklinde kullanılmaya başlandı. İlk web sitesini tasarlayan isim ise Tim Berners Lee oldu. Bu web sitesinin amacı bir bakıma kullanım kılavuzu oldu ve internet insanlara tanıtıldı nasıl kullanacakları açıklandı.

Türkiye’de İnternet

12 Nisan 1993 tarihinde ülkemiz bir bakıma internet ile tanışmış oldu. Bir PTT merkezinde ODTÜ bilgi işlem merkezi çerçevesinde yurt dışındaki ağlar bağlantı kuruldu. Günümüzde bile halen etkinliğini koruyan forum sitelerinin ( birçok konunun ele alınarak tartışıldığı, bilgi edinilen web siteleri) başlangıcı ülkemizde 1994 yılında olmuştur.

İnternet günümüze kadar daima gelişimini sürdürmüştür ve sürdürmeye devam edecektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

1 YORUM

  1. 12 Nisan 1993 türkiyede ilk internet bu be abi yaa harbiden çok geriyiz… bilgiler için teşekkürler. Okudum bütün yazıyı. 🙂

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here