Japon teknoloji devi Softbank, mobil işlemcileri ile pazarda önemli bir paya sahip olan ARM’ı inanılmaz bir fiyat karşılığında bünyesine kattı.

5-640x360-1

  1981 yılında Japonya’da kurulan Softbank, Forbes Global tarafından dünyanın en büyük 62.şirketi olarak tanımlandırılıyor. 2015 yılında, Toyota ve Mitsubishi’den sonra Sony ve Honda gibi devleri geride bırakarak, Japonya’nın en büyük üçüncü iştiraki haline geldi. SoftBank, hali hazırda pek çok telekomünikasyon, e-ticaret, finans ve medya kuruluşunu bünyesinde barındırıyor. Bunların arasında, Amerikalı servis sağlayıcı Sprint de var. Apple, Samsung ve HTC gibi dünyaca ünlü devlerle de, stratejik işbirliği yürütülüyor.

  ARM şimdi de telekomünikasyon pazarında elini güçlendirmek, daha da önemlisi Avrupa pazarında daha çok söz sahibi olmak için, dünyanın en büyük mobil işlemci üreticilerinden, İngiliz ARM Holdings’i, 32 milyar dolar (Yaklaşık 105 milyar TL) karşılığında bünyesine geçiriyor. İlk imzalar atıldı; sözleşmenin resmileşmesi ise yıl sonunu bulacak.

  Bu son derece kritik bir hamle. Malum, Birleşik Krallık, Brexit Referandumu ile Avrupa Birliğinden ayrılma kararı almıştı. SoftBank bizce fırsatı zekice değerlendirdi zira ARM’ın hisse değerleri, referandum sonrasında az da olsa düşüş göstermişti.

  ARM yöneticileri, SoftBank ile yaptıkları anlaşma doğrultusunda, tüm yöneticilerin ve çalışanların eski pozisyonlarda kalacağını duyurdu. Elbette kurulda artık, SoftBank’ın önde gelen isimleri de bulunacak.

Söylentilere göre, satın alımdan sonra ARM-SoftBank ikilisi, sanal gerçeklik ürünlerine de yatırım yapacak. Hatta söz konusu prototipler çoktan hazırlandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here