Apple’ın piyasadaki en iyi laptopları şüphesiz birbirlerinden farklı özellikleri ve az da olsa farklı tasarımlarıyla macbook Air ve macbook Pro. Bugün Apple’ın bu iki ürünü arasındaki farklara göz atıp karşılaştıralım.

Macbook Air Vs Macbook Pro Karşılaştırması
Macbook Air Vs Macbook Pro Karşılaştırması

Macbook Air ve Macbook Pro özellikleri Karşılaştırması

 

 Ürünlerinin Ebatları ve Ağırlıkları

2008 yılında ilk tanıtıldığında piyasadaki ve Apple’ın ürettiği en hafif laptop olma özelliği macbook Air’de idi. Ama takip eden yıllarda macbook Pro’nun tasarımındaki bir iki değişiklikle bu ağırlık ayrımı azalarak iki ürün arasındaki ebat ve ağırlık farkı neredeyse kapanmış olmasına rağmen ikisi arasında küçük çaplı ayrımlar yok değil.

Macbook Pro 30. 41 x 22. 7 cm ebatlarında kasası, 1. 37 kg ağırlık, 1. 49 cm kalınlık ve 13inch bir ekranı kapsayan bir tasarıma sahip.

 

Macbook Air’in tasarımı daha hafif olmasına rağmen, sonundaki 0, 3cm eğimli olması yüzünden en kalın noktası macbook Pro’ya göre 0. 21cm daha kalın olması dikkat çekiyor. Macbook Air’in 1. 35kg ağırlığı, 1. 7cm kalınlığı ve 32. 5 x 22. 7cm kasa dizaynıyla teknoloji takipçilerine göz kırpıyor.

macbook air

 İşlemci ve RAM

Macbook pro ve macbook Air arasındaki en büyük fark iki laptop arasındaki işlemci güçleri. Standart ayarlarda macbook Air 1. 8 GHZ işlemci hızı sağlarken, macbook Pro 2. 3ghz-3. 1ghz arası bir işlemci hızı verebiliyor. Hız aşımı ile macbook Air 2. 2Ghz’e kadar çıkabilirken, touchbar özelliği olmayan macbook Pro’larda 2. 5ghz’e, touchbar özelliği olan modellerde ise 3. 5ghz’e kadar hız aşımı yapılabiliyor. Ayrıca macbook Air hala 2015 Broadwell mimarisindeki işlemcilere sahipken, macbook Pro’nun işlemcilerinde modern Kaby Lake çiplerini kullanması iki model arasındaki hız aşımı farkını ve kalitesini arttırıyor.

Benzer farklar iki modelde de kullanılan RAM hızları ve boyutlarında da görülüyor. İki modelde de standart 8GB RAM kullanılırken macbook Pro’nun 16GB RAM’e sahip olan modellerinin de olması ve macbook Pro’nun RAM’lerinin 2133 mhz hızında çalışırken, macbook Air’in 1600mhz hızında çalışan RAM’leri iki model arasında standart 8GB modelde bile hız farkı oluşmasına neden oluyor. Bu bağlamda macbook Pro’nun macbook Air’e performans açısından büyük fark attığı bir gerçek.

 

Performans açısındaki bu fark biraz da sizin laptopu ne amaçla kullanmak istemenize bağlı. Eğer internette surf yapmak, internetten video ve film izlemek, email yollamak ve almak amacıyla kullanacaksanız ikisi arasında çok da fazla fark göremeyeceksiniz. Ama oyun oynamak, video editleri yapmak, ileri derece photoshop işlemleri yapmak isterseniz macbook Pro’yu macbook Air’e göre daha kullanışlı bulacaksınız.

 

 Pil Ömrü

Macbook Pro performans açısından macbook Air’e göre daha üstün olsa da iyi bir laptobu diğerlerinden ayıran bir özellik de batarya yani pil ömrüdür. Ve bu sefer macbook Air’in macbook Pro ya göre biraz daha iyi olduğunu görüyoruz. Macbook Air 12 saat boyunca kesintisiz kablosuz internet ve video izleme fırsatı verirken, macbook Pro bataryasını bitirmeden önce bu özellikleri sadece 10 saat verebilmesiyle macbook Air’in biraz gerisinde kalıyor.

macbook pro

 Ekran ve Çözünürlük

Apple’ın iki laptop modeli arasındaki bir diğer fark ise ekran ve çözünürlük özellikleri. Macbook Air retina ekran özelliğine sahip olmadığı için piksel yoğunluğu retina ekran özelliği bulunan macbook Pro ya göre daha düşük. Macbook Air 1440×900 gibi bir çözünürlük desteklerken, macbook Pro’nun çözünürlük olarak 2560×1600 desteklemesi iki model arasındaki farklardan bir diğeri.

 

İki ürünün de 13 inch ekranda 16: 10 en-boy oranı kullanması, 16: 9 en-boy oranı kullanan diğer laptoplara göre göze daha hoş gelen ve gözü daha az yoran bir görüntü sergiliyor. Teknoloji otoritelerinin ve kullanıcıların da belirttiği üzere 16: 10 oranının laptoplarda ekran verimliliği ve yaratıcılık için en rahat oran olması Apple’ın müşterilerine verdiği değeri de ortaya koyuyor.

 

 Grafikler ve Oyun Performansı

Yüksek özellikli 15 inch modellerin aksine 13 inch macbook Pro entegre ekran kartları konusunda tam olarak aynı olmasa da macbook Air’i takip ediyor gibi görünüyor.

Macbook Pro Intel Iris Plus 640 veya 650 den birini kullanırken, macbook Air’in birkaç jenerasyon eski olan Intel HD Graphics 6000 kullanması dikkat çekiyor.

Daha genel anlamda açıklamak gerekirse macbook Air, macbook Pro kadar yoğun bir grafik performans veremeyecek. Tabi ki macbook Pro’nun da grafik performans konusunda tavizler vereceği gerçeğini göz ardı etmemek gerek.

Oyun kavramlarıyla konuşmak gerektiğinde ise macbook Pro modern oyunları yüksek ayarlarda ve yüksek fps değerleriyle açamasa da oynanabilir değerlere ulaşabilecekken, macbook Air en iyi oyun performansını biraz daha eski ya da indie stüdyo oyunlarında gösterebilecek.

 

 Depolama

Macbook Air 128GB yada 256GB’lık seçenekler sunarken 512GB’lık özel sipariş modellerini de kullanıma sunarken, macbook Pro 128GB, 256GB ve 512 GB’lık seçeneklerin yanında 1TB’lık özel sipariş modellerini kullanıma sunuyor. İki model de depolama SSD diskler kullanıyor. SSD kullanımı kullanıcılara daha hızlı ve sessiz bir depolama olanağı sunuyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

3 Yorumlar

  1. Param olsa ilk alacağım şeylerden biri ama bakalım olmuyor ki bu kadar paramız. Keşke alabilsek. Ne kadar windows kullanıcısı olsakta maclerın tasarımına hasretiz

  2. İkisi arasındaki farkı anlamaya yönelik çok iyi bir yazı olmuş. Her bir donanımını ayrı işlemen gayet anlaşılır olmuş. Ama gözüküyor ki Macbook Pro bir efsane olmuş.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here