Okullarda Sosyal Medya Kullanımı Konusunda Kapsamlı Kısıtlamalar Getiriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm illere gönderdiği “Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması” konulu genelge ile internet ve sosyal medya konusunda önemli değişiklikler yaptı. Buna göre okullarda öğrenci, öğretmen ve yöneticiler ders sırasında veya serbest zamanlarda gerçekleştirdikleri faaliyet, eylem ve durumları kaydederek internet sitesinde ya da sosyal medyada paylaşması durumunda yasal işlem başlatılacak.
Kırşehir ile birlikte 81 İl’e gönderilen açıklamada okullarda ve sınıflarda kişilerle ilgili çekilen her türlü fotoğraf, video ve ses kaydının başta sosyal medya olmak üzere sanal mecralarda paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunun altını çizen MEB, kurallara uymayan kişiler hakkında mevzuat çerçevesinde önemli yaptırımlar uygulayacak.

MEB tarafından okullara gönderilen genelgenin bir bölümü şöyle:

“Yukarıda zikredilen mevzuat hükümleri doğrultusunda il, ilçe, okul ve kurum yöneticileri tarafından, okul veya kurumlarında görev yapan tüm personel ile öğrenim gören öğrencilerin, kişilerle ilgili her türlü ses, yazı, görüntü ve video kayıtlarının internette veya farklı dijital ya da basılı ortamda hukuka aykırı şekilde paylaşılmasının Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve 1739 sayılı Kanun’a aykırı olduğu; bu fiillerin Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak düzenlenmiş olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacak ve durumların önüne geçilmesi için önlemler alınacaktır. Ayrıca, kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapılacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatı çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacak ve sonucundan bakanlığa bilgi verilecektir.”

Yani Bunlar Ne Anlama Geliyor ? Öğrencilere Yararı / Zararı Nedir ?

 

Okullarda sosyal medya yasağı bir yandan özgürlük kısıtlama gibi gelse de, birçok mağduriyeti gidereceği kesin. Kimse sizin fotonuzu sizden izinsiz çekip biryere atamaz. Ama arkadaşınızla çektiğiniz bir fotoğrafın da bu yasaya göre suç teşkil edeceği açık. Bir yandan iyi gibi görünse de dezavantajı çok bir yasak. Okullarda telefonla görüşme, hatta telefonun açık olması bile suç sayılıyor şu anda. İdarecilerin kötü niyeti olur ise uygulamadan çoğu kişinin dili yanacak gibi görünüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

3 Yorumlar

    • Evet edebilirsin, ama idarecilerin bu konuda bilgisi ne kadar oda merak konusu. Dilekçe ile bildirir isen ilgilenirler sanırım 🙂

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here