Online Alışveriş, kelime anlamını kendi içinde taşıyan bir sözcüktür. İnsanoğlunun ticareti öğrenmesi çok uzun sürmedi. Lidyalılar, Baharat Yolu, İpek Yolu, Coğrafi Keşifler, Amerika ve Çin. İlk insanlardan itibaren her insan nesnelere bir değer biçti ve nesneleri kıyasladı. Bu kıyaslama değiş tokuş isteğini doğurdu. Değiş tokuş sisteminin zaafından da para ortaya çıkmıştı. Ve para! Dünyanın gelmiş geçmiş en fazla kullanılan icadı.

Online Alışveriş
Online Alışveriş İle Neler Değişti

Üret, Sat, Tüket

Online Alışveriş Günümüzde tüketim bir lüks değil. Dünya’da en çok üretim yapan ülkeler aynı zamanda en çok tüketim yapan ülkelerin başında gelmekte. Artık sadece ihtiyaçlar doğrultusunda üretim yapılmıyor, daha çok ürettikçe insanlar daha çok tüketmeye yöneldi ve isteklerimiz ihtiyaçlarımızın önüne geçmeye başladı.

Bunun en kolay örneği alışveriş merkezleri olarak gösterilebilir. Bir mont almak için gidilen bir alışveriş merkezinden, bir kışlık kıyafet alınmış, yemek yenmiş ve bir de kahve içilmiş olarak ayrılmak gayet olası. Şimdilerde ise bütün bunları yapmak için alışveriş merkezine gitmenize bile gerek yok. Bırakın isteğiniz ayağınıza gelsin! Kıyafetinizi, yemeğinizi ve hatta kahvenizi de internetten satın almanız mümkün. Alışveriş merkezine gitmeye gerek kalmamanın dışında online alışveriş ile neler değişti?

İnternetten Kapına

İnternetle değişen günlük hayatta, alışveriş alışkanlıkları da değişti. Artık bir kalemi bile internetten sipariş edebiliyoruz. Artık satın aldığımız kalem üretim merkezinden toptancıya, oradan da kırtasiyelere gitmiyor. Üretim merkezinden direk olarak size geliyor.

Online Alışveriş
Online Alışveriş İle Neler Değişti

Büyük kargo gemileri, uçaklar, tırlar, online alışveriş ürünlerini ülkeler ve kıtalararası olarak taşıyor. Artan tüketim ile tüketim de artıyor ve insanlar ticaret ağını globalleştiriyor. Bu globalleşme hayat standardımızı arttırırken tüketim oranımızı da arttıracak gibi gözüküyor. İnternetten alışveriş birçok ürün çeşitliliği, farklı ödeme imkânı ve kapına kadar hizmet sağlarken, ticaret online olarak büyümeye devam ediyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here