Tarayıcı dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Opera, Çinli bir grup şirkete satılmak üzereyken yetkili kurumlar tarafından satışa onay çıkmadı.

6-640x360

  Tarayıcı platformunda en önemli şirketlerden biri olan Opera hakkında Çinli bir grup şirkete satılması kararına varılmıştı. Ama en son gelen karara göre satışa onay verilmedi.

  Bu yıl başlarında Çinli mobil oyun geliştirici Kunlun ve mobil güvenlik şirketi Qihoo ortaklığında kurulan grup Norveçli Opera için 1.2 milyar dolarlık teklif yapılmıştı. Sonra bu teklif için Opera tarafından da onay çıktıktan sonra devlet kurumlarının kararı beklenmeye başladı.

  Opera satışı için ABD ve Çin kurumlarının onayı gerekiyordu. Ama bu satış için ABD makamlarından onay çıkmadı. Bu işlemin sonucunda da satış durumu ortadan kalktı. Opera Software ASA, borsada yüzde 17 değer kaybı yaşadı. Firmanın borsa değeri tam olarak 860 milyon dolar oldu. Eğer anlaşma olsaydı, firmanın borsa değeri 1.2 milyar dolar civarında olacaktı.

 Operanın aylık 350 milyon civarında kullanıcı bulunuyor. Ama Opera hala satıştan tamamen vazgeçmiş değil. Tamamı satılmasa bile sadece tarayıcının satılması gündeme geliyor. Bu satış içinde yaklaşık olarak 600 milyon dolar değer biçilmiş durumda ama yine kurum onayı gerekmekte.

  Opera pek çok farklı alanda yükselişte olsa da en büyük gelir kalemi olan reklam gelirleri anlamında oldukça düşük bir seviyede dolaşıyor. Firmanın amacı oldukça fazla değer kaybetmeden firmayı elden çıkarmak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here