Oscar Ödülleri ve Türk Sineması

Sinema denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri Oscar ödülleridir. Her yıl farklı kategorilerde pek çok film ve sanatçıyı onurlandıran Akademi Ödülleri (Oscar) izleyici tercihlerini de doğrudan etkilemektedir. En İyi Film Ödülü adaylığı için filmlerde aranan bazı şartlar vardır. Los Angeles sinemalarında bir haftadan uzun süre gösterimi yapılan filmler aday olarak kabul edilebilir. Bu nedenle Akademi törenlerinde Hollywood stüdyolarında çekilen filmlerin yarıştığı görülmektedir. Bu durum dikkate alındığında Oscar ödüllü Türk filmleri nelerdir? Gibi bir sorunun yanıtsız kalacağı görülebilir.

 

Oscar’ daki Türk filmleri

 

Oscar’ da Amerika dışında çekilen filmler için “Yabancı Dildeki En İyi Film” ödülü yer almaktadır. Birçok Türk yönetmen bu ödüle gözünü dikmiş, tüm dünyada saygı gören böyle bir ödülü elde etmek istemiştir. Ancak bir filmin Oscar’a aday olması için önce aday adayı olması gerekir. Şimdiye kadar pek çok Türk filmi aday adayı olmuş ancak aday olma başarısı gösterememiştir. Türk filmlerinin Oscar macerası Metin Erksan imzalı 1963 yapımı “Susuz Yaz” filmiyle başlamıştır.

 

Neden Oscar’ lı Türk filmi yok?

 

Türk sineması, kendi içinde geniş bir birikimi barındırmaktadır. Ancak uluslararası anlamda başarı kazanan, dünya çapında adını duyurabilen yapımların ortaya çıkması biraz zaman almıştır. Bunun sebebi elbette sinemanın dünya çapında büyük bir sektörel yapılanma göstermesidir. İzleyiciyi sinema salonlarına çekmekte en büyük başarıyı yakalayan şirketler ise Hollywood çatısı altında faaliyet göstermektedir. Güçlü sanayisi ve süper güç unvanı ile dünya çapında en egemen kültürlerden biri haline gelen Amerikan kültürünün dünyaya tanıtılmasında sinema ciddi rol oynamıştır. Son zamanlarda uluslararası ödüller kazanan pek çok ödüllü türk filmleri bulunmaktadır. Türk sineması büyük ödüller anlamında yükselen bir grafik göstermektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Yorumlar

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here