Sizlerle bugün oyun oynamanın 5 zararını inceleyeceğiz.

Oyun oynamayı sevmeyen insan sayısı çok azdır, ancak buna uzun süre bağlı kalmanın sizdeki olası 5 olumsuz sonuçları nelermiş bakalım.
  1. Uyku Düzeninde Bozulma; Uyku düzenini sağlayamama sonucunda iş/okul hayatında başarısızlık ve halsizlik gibi sorunlar yaşanabilir.
  2. Fiziksel Sorunlar; Uzun süre bilgisayar başında oturmak disk kayması, boyun fıtığı gibi hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple oyun oynamayı seviyor iseniz paraya kıyın ve sizi dik tutacak bir sandalye alın.
  3. Göz Sorunları; Bilgisayar ekranı genç insanların gözünde perde oluşmasına yol açar, bunun sonucunda gözünüz erken yaşlanır.
  4. Yüz Döküntüleri; Bilgisayar ekranı yüzde döküntülere neden olur. Bilgisayar ekranının kişilerde bazı kanser türlerine neden olabileceği söylenir.
  5. El Bileği Sendromu ve Boyun Kaslarında Tutulma; Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bunun sonucunda boyun kaslarında tutulma meydana gelir.
    Klavyeyi ve fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerde el bileğinden geçen median sinir sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Elde uyuşukluk ve ağrı, baş parmak hareketlerinde el sıkma gücünde azalma gözlenir ve buda el bileği sendromu olarak adlandırılır. Bilgisayara otururken iki defa düşünmek gerekir, ancak sevdiğiniz şeylerden vazgeçmek yerine çözüm bulun. Mesela biz sizleri bu konuda bilgilendirmek için bilgisayar kullanıyoruz, zararlı da olsa vazgeçmiyoruz 🙂

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here