Petya Nedir?

Petya fidye yazılımı daha önce binlerce sisteme sızmış ve tespit edildikten kısa bir süre sonra çeşitli varyantları geliştirilmeye başlanmıştı. Ancak son günlerde adını uzun bir süre manşetlerde tutabilen zararlı ise WannaCry oldu. Geçtiğimiz ayın en önemli siber saldırılarından WannaCry ile ilgili olarak, bunun henüz bir başlangıç olacağını, ilerleyen günlerde daha farklı birçok saldırının gerçekleşebileceğini belirtmiştik. Şimdi de Petya virüsünün yeni bir varyantı ortaya çıktı ve bu varyant diğerlerine göre çok daha hızla yayılan, daha tehlikeli bir zararlı.

petya nedir

Bir güvenlik firması, enfekte olmuş bir bilgisayarda, son Petya fidye saldırısı nedeniyle hasar gören dosyaların şifresini çözmeyi başarabildiğini açıkladı.

Şirket, bir blogda, fidye yazılımının yaratıcılarının, yönetim hakları ile kullanılan şifreleme algoritması Salsa 20’yi programlamada hatalar yaptığını söylüyor.

Araştırma ekibinin bulması, yalnızca son Petya ürün bilgisi ve türevleri üzerinde çalışıyor.

Surrey Üniversitesi’nden güvenlik uzmanı Prof Alan Woodward, “Henüz bir çalışma çözümü gibi görünmüyor ancak umut kaynağı oluyor” dedi.

Şansözü, yönetici ayrıcalıklarına sahip olduğunda aktive olan Salsa20, bir cihazın Ana Dosya Tablosunu (MFT) bozuyor; bu, dosyaların sonsuza dek kaybolduğu anlamına geliyor.

Prof. Woodward, “keşfedilen şey, MFT’nin bozulmuş bir kısmı olması ve bunu düzeltmenin bir yolunu bulmuş olabileceğini düşündükleri anlamına geliyor” diye ekledi.

“Bu doğruysa, bu önemli bir bulgudur. Aslında insanlara, önyükleme diskleri olarak adlandırılan, orijinal işletim sistemini içeren, bunu yapamayacağınızı varsayıyorduk.”

Bu haftanın başlarında saldırının failleri fidye ödemelerine eriştikleri ve yeni talepler gösterdikleri ortaya çıktı.

Financial Times’ın bildirdiğine göre Nurofen ağrı kesicilerinden Dettol temizleyicisi ve Durex prezervatifi yapan tüketici malları devi Reckitt Benckiser, üretimin ve teslimat süresinin kısatıldığı saldırının 110 milyon euro’ya mal olabileceğini bildirdi.

daha önce yaygın olan WannaCry ve haberine  buradan ulaşabilirsiniz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

  1. Yıl olmuş 2017 ama hala bilgilerimiz güvenli bir şekilde saklayamıyoruz , heryer virüs doldu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here