İran’da görevliler, ‘güvenlik endişesi’ gerekçesiyle Pokemon Go oyunu uygulamasını yasakladı.

Karar, internetle alakalı etkinlikleri denetleyen Sanal Alem Yüksek Konseyi aracılığıyla alındı.Başka bir takım ülkeler de oyunun güvenlikle alakalı endişe yarattığına işaret eden izahlarda bulunmuştu.

Ancak İran bu sebeple oyunu yasaklayan önce ülke oldu.Endonezya, polislerin vazife başındayken oyunu oynamalarını yasaklamıştı.Fransa’da oyunu oynarken Pokemon avlamak amaçlı bir askeri üsse giren bir birey tutuklanmıştı.

Suudi Arabistanın önde iştirak eden inanç adamlarından biri, Pokemon kart oyununa karşın bir fetva yayınlamış daha daha sonra bu fetvanın uygulama amaçlı de olabilitesi yüksek meydana geldiği belirtilmişti.

Pokemon GO nedir?

Pokemon GO, zenginleştirilmiş gerçeklik (Augmented Reality-AR) teknolojisiyle personel bir gsm telefonu uygulaması.

Oyuncular telefonlarının kamera özelliğini faydalanarak yer aldıkları ortamı tarayabiliyor ve kamera imajı üstünde beliren Pokemonları yakalayabiliyor.Oyuncuların hakikat sokaklarda Pokemon yakalamasını imkanı sunan oyun kocaman ilgi gördü.

Farklı Pokemonlar ilginç ortamlarda yaşıyor. Örneğin su Pokemonlarını yakalamak amaçlı oyuncunun göl ya da deniz kenarlarına gitmesi gerekmektedir.Oyuncular Pokemon toplayıp tecrübe kazandıkça düzey (level) atlıyor ve 5. Seviyeye geldiklerinde de Pokemonlarını savaştırabiliyorlar.

Kullanıcıları sokağa çıkıp Pokemon avlamaya özendiren oyun, telefonların GPS sistemlerini de kullanıyor.Haritada beliren Pokestoplara giden oyuncular, ücretsiz nitelikleri kazanıyor.

Pokemon GO’yu indirmek ücretsiz fakat oyunun içerisinde pekçok özelliğin satın alınması gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here