img_0128Araştırmacılar, sahte Apple şarj cihazlarının% 99’u temel bir güvenlik testinde başarısız olduğunu belirtti. Kullanıcıları ölümcül risklerle karşı karşıya olduğundan uyardı.

 

Chartered Trading Standards Institute’un CEO’su Leon Livermore, müşterileri yalnızca güvenilir tedarikçilerden şarj aleti alması için uyardı.

Şarj Cihazını Orijinal Tercih Etmek Gerekiyor

Apple’da bir uyarı  yaptı. Genelde fiyatlarından kaynaklı olarak kullanıcıların daha çok orijinal şarj cihazlarını kullanmayı tercih etmediklerini belirten marka kullanıcıların şarj cihazı değişimleri yapmaları durumunda mutlaka yine orijinal şarj cihazı tercihi yapmaları gerektiğini belirtti.

Sahte Cihazlar Pili Bozuyor

Apple’ın ısrarla uyarılarda bulunduğu konu hakkında yapılan araştırma ise Apple’ın ne kadar haklı olduğunu da ortaya koyacak cinsten. Zira yapılan son açıklamaya göre tıpkı Apple’ın uyarısında yer aldığı gibi orijinal olmayan şarj cihazları telefonun pilinin bozulmasına neden oluyor. Telefonda kısa devre oluşmasına neden olan sahte şarj cihazları bunun dışında şarj kalitesini de bozuyor. Yaşanan sorunun önüne geçmek için bir kez daha mutlaka orijinal seri şarj cihazlarının kullanılması gerektiğini de hatırlatalım.

Sahte bir şarj cihazı nasıl anlaşılır?

1- Şarj cihazı, pim boyutuna göre yanlışlıkla takılmıyorsa.
2- Her zaman, bir üreticinin marka adı veya logosu ve seri numarası için bakın. “CE” güvenlik işaretini kontrol edin, tabii ki bu da uydurulabilir.
3- Okuyun Kullanıcı talimatları, kullanım koşul ve kısıtlamaları, şarj cihazının güvenli bir şekilde nasıl çalıştırılacağı ve uyarılar ve talimatlardaki her şeyi okuması gerektiğini içermelidir.
4-Citizens Advice’ın CEO’su Gillian Guy şunları söyledi: “Taklit edilen elektrikli eşyaların kalitesiz olması muhtemel ve en kötü hallerde güvensiz  sahte marka isimleri veya logolardaki hatalar gibi anlatılacak işaretler için ve emniyet için fişleri kontrol et. Işaretler-AB’de yapılan tüm orijinal elektrikli ürünlerin üzerinde CE işareti olmalı “dedi.
Sahte şarz aletini orjinalden ayıran farklılıklar apple sitesinde daha detaylı bir şekilde belirtilmiş buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here