Sosyal medya günden güne hayatımızın büyük bir parçası haline gelmeye devam ediyor. İnternette harcanan trafiğin büyük bir bölümünü sosyal ağlar oluşturmakta. Bu yüzden internet sitelerini ziyaret eden ziyaretçi kitleleri, eskisi gibi yalnızca Google kaynaklı olmayıp, büyük oranlarla sosyal medya kaynaklı olabilmektedir.

İnternette başarılı olmanın büyük yollarından birisi hepimizin bildiği gibi seo konusudur.

Bana göre internet ağlarının  bugünkü durumunda seo‘ya harcayacak bütçesi olmayanların en büyük yardımcısı sosyal medya olmaktadır. Bu yüzden tüm internet siteleri sosyal medyaya önem vermekte ve sosyal ağları bünyelerinin bir parçası olarak görmektedirler.

Bu tip girişimlere , Facebook aracılığı ile yapılan üye kayıtlarını örnek olarak gösterebiliriz. Bu sayede kullanıcıların her gün kullandıkları Facebook hesapları aracılığı ile günlük olarak kullanıcılara ulaşılmaktadır. Ayrıca Facebook üzerinden düzenlenen yarışma ve kampanyalar ile firma beğenisi arttırılarak amaç kitleye ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye’nin en büyük firmalarının dahi kullanmaktan çekinmedikleri sosyal medyadan siz neden payınızı alamayasınız. Bu yazıda sizler için Sosyal medya’dan daha fazla ziyaretçi çekebilmenizi sağlayacak bir kaç öneri paylaşmak istiyorum.

sosyal medya

Bildiğiniz gibi sosyal ağlar internet kullanıcılarının kendilerini rahat hissettikleri, dost ve arkadaş çevreleri ile vakit geçirdikleri bir ortam olmanın yanı sıra dünya gündemini takip edebildikleri bir ortam olması ile de fark yaratmakta.

Bu yüzden kullanıcılar ziyaret ettikleri bağlantıları seçerken ilgi alanlarını kapsayan konular ile ilgilenmekte, diğer konuları ignore etmektedirler. Bu yüzden sosyal medyada yerinizi almadan önce yapmanız gereken bir takım değişiklikler olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Sosyal medyada yer almadan önce sitenizde yapmanız gereken bir takım optimizasyonlara kısa bir göz atarsak; öncelikle sitenizin vermek istediği mesajları tam olarak verdiğinden emin olmalısınız. Örneğin; spor konusu ile ilgili bir internet siteniz varsa konularınızın spor konusun dışına çıkıp çıkmadığına kısa bir göz atmalısınız.

Kendinizi tamamen ziyaretçi gibi düşünerek sitenize kısa bir süre göz attıktan sonra, internet sitenize tekrar neden ziyaret etmek istediğinizi düşünmelisiniz. Bu bakış açısı size farklı persfektifler kazandıracak ve sitenizi optimize etmede size büyük yarar sağlayacaktır.

İnternet sitemizi sosyal ağlar için hazır hale getirdikten sonra, sosyal medya da yer almak için gerekli olan tüm adımları uygulayınız.

Hesap açma vs. işlemlerin ardından yapmanız gerekenler işin en önemli kısmını oluşturmakta. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gerçek kullanıcı dilimine hitap ettiğinizden emin olmanızdır.

Ağlarda rastgele yapmış olduğunuz üyelik talepleri gibi çevre yükseltme çabaları size kısa vadede yarar sağlayacak gibi görünsede uzun vadede bu yarar nötr bir hal alacaktır.

Bu yüzden tamamen okur kitlenize hitap etmelisiniz. Çevrenizde ki kişiler içeriklerinizi ziyaret ederken daha önce de belirttiğim gibi, ilgilerini çeken içerikleri tercih edecekleri için sesinizi duyurduğunuz kitle ne kadar büyük olursa olsun, kullanıcıların ilgisini çekmeyen bir paylaşımın sitenize getireceği yarar asgari boyutlarda olacaktır.

Benim görüşüme göre, sitenizin konusu ilgi alanı olmayan kullanıcılardan oluşan 1000 kişilik bir sosyal medya grubu, sitenizin tutkunu olan 10 kullanıcıdan kat kat etkisiz olacaktır. Bu yüzden sosyal medyada başarılı olmanın en büyük koşulu okur kitlenize en doğru şekilde hitap etmeyi başarmaktır. Bu büyük kurala uyduğunuz sürece sosyal medyada başarı elde etmeniz kaçınılmazdır…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

3 Yorumlar

  1. Sosyal medya üzerinden ziyaretçi çekmek ilk baştan siteniz google’da belli bir yere gelene kadar iyi oluyor. Eğer yüksek takipçili ve aboneli sosyal medya hesaplarınız varsa günlük 10K ve daha fazla hit sitenize çekebilirsiniz.

  2. İlk başlayanlar için oldukça güzel hit çekme yöntemi. Hatta siteye özel sayfa açıp oranında beğenisini arttırılırsa sabit bi organik hit çekilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here