Bu yazımda sosyal medyada etkileşiminizi nasıl arttıracağınızı anlatacağım. Etkileşimi neden arttırmalıyız ki diye sorarsanız hemen kısaca açıklayayım. Sosyal Medya konusunda en önemli şeylerden biri etkileşimdir. Çünkü etkileşiminizi arttırırsanız bir o kadar da öne çıkar ve daha fazla erişim/gösterim alırsınız. Başlamadan önce söylemeliyim ki yazacağım ipuçları genelde Facebook ve İnstagram için geçerli. Lakin bazıları diğer sosyal mecralarda da faydalı olacaktır. İnstagram Etileşim artırma için Instagramda Etkileşim Artırmanın 12 Yolu adlı makalemize de buradan ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyada Etkileşim Artırmak İçin Yapılaması Gerekenler

1- Açıklamayı Uzun Tutmayın
Herhangi bir gönderi paylaştığınız zaman çok uzun yazılar yazmaktan kaçının. Kısa ve öz olun. Çünkü çoğu insan uzun yazıları okumadan geçer ve etkileşim alamazsınız. 140-160 karakter idealdir. Arada istisnalar olacaktır lakin bu sayıları geçmemeye çalışın. Ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

2- Paylaşımı Görsel veya Bağlantı ile Destekleyin

Paylaşımlarınıza görsel veya herhangi bir bağlantı ekleyin. Çünkü görseller her zaman dikkat çekerler. Lakin paylaşımınıza bağlantı ekleyecekseniz ayriyetten birde görsel ile desteklemenize gerek yok. Çünkübağlantı içeren gönderiler normal gönderilerden daha fazla erişim alır ve bağlantılar genelde görseli otomatik olarak siteden çeker. Böylece görsele tıklandığında otomatik olarak siteye de yönlendirilmiş olunur.

Bağlantı eklendiği için ek olarak görsele ihtiyaç duyulmamış.

 

3- Güncel Olun, Akımları Takip Edin
Sosyal Medya’da her zaman akım oluşturacak, normalden fazla ilgi çeken paylaşımlar vardır. Bunları takip edin. Kendi kategorinize uyarlayarak paylaşım yapmanız ilgi çekecektir.

4- Çekilişler Yapın
Çoğu zaman çekiliş yapmak sayfanızın aktifliği açısından oldukça gerekli olur. Yapacağınız çekiliş, vereceğiniz hediye tamamen size kalmış.

5- Soru Sorun, Fikir Alın


Tartışmaya açık bir soru. İnsanların görüşünü soruyor.
Takipçilerinize bir soru yönelttiğiniz zaman sizinle yorumlar ile etkileşime geçerler. Bu soru sorma olayını herhangi bir görsel aracılığı ile yapmanız da oldukça faydalı olacaktır. Eğer Facebook üzerinde paylaşım yapacaksanız“emojileri” de kullanmanız süper olacaktır.
6- Reklam Verin
Reklam vermek yararlıdır. Ama çekiliş yapmak daha yararlı. Ha yine de reklam yapmak isterseniz çekiliş yapıp, çekilişinizin reklamını da yapabilirsiniz. Veya çok sevdiğiniz kesin beğenilir dediğiniz gönderilerin de reklamını yapabilirsiniz. Bazı zamanlarda reklam vermeniz lehinize olacaktır.

7- Sizde Etkileşime Geçin
Takipçileriniz gönderiye yorum attığı zaman onları yanıtlayın. Böylelikle insanlar onlara da cevap vermeniz için sizinle daha fazla etkileşime geçecektir.

8- Çok Fazla Gönderi Paylaşmayın
Günde 8-10 tane gönderi atmayın. Günde 2 ya da 3 tane gönderi idealdir. Böylelikle içerik bulmak için çok çalışıp bulduğunuz ilk içeriği paylaşmamış olacak ve dolayısıyla paylaşımların kalitesi de artacaktır. Ki çok fazla gönderi paylaştığınız zaman insanlar sizden bıkarak takibi bırakabilir.

9- İstatistiklerinizi İnceleyin 

Sayfalarınızın istatistiklerini inceleyin. Takipçileriniz en çok hangi tür paylaşımlara ilgi gösteriyor? Son zamanlarda sayfanın yükselişi nasıl? Takipçileriniz en çok hangi saatlerde aktif bunların hepsini istatistikler üzerinden öğrenebilirsiniz. Paylaşımlarınızı yaparken bunları dikkate alın, sevilen gönderileri daha sık paylaşmaya özen gösterin, fazla da abartmayın. Ayrıca en aktif saatleri inceleyip o zaman zarfında paylaşım yapmaya çalışın.

Bu kısma sayfanızın “İstatistikler” menüsünün “Gönderiler” kısmından ulaşabilirsiniz.
10- Empati Kurun
Bir paylaşım yapmadan önce kendinize “Ben olsam bunu beğenir miydim/yorum yapar mıydım?” diye sorun. Eğer cevap hayır ise o gönderiyi paylaşmaya gerek yok. Büyük ihtimalle sayfanın genelinden daha düşük miktarda etkileşim alacaktır.

Bu yazımda bu kadardı. Yazımda kendi edindiğim tecrübelere, okuduğum makalelerden öğrendiğim bilgilere dayanarak sosyal medyada etkileşiminizi arttıracak bir kaç ipucu paylaştım. Umarım sizin için faydalı olmuştur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here