teknolojinin-sonlandirdigi-11-meslek-705x290

  Geçtiğimiz senelerde oldukça popüler olan ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte sonlanan mesleklere haberimizde yer verdik.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uyuma şeklimiz, yediğimiz yemekler, gittiğimiz ve gezdiğimiz alanlar, yani kısacası her şey değişiyor. Hayatımızın her alanına dahil olması nedeniyle bizleri son derece yakından ilgilendiren bu gelişmeler, yaptığımız işlerin bile kolayca değişmesini sağlıyor.

  Bu haberimizde teknolojinin gelişerek tarihin tozlu sayfalarına gömdüğü, birbirinden ilginç meslekleri anlatacağız. Lobut diziciliğinden, camlara sopayla vuran uyandırıcılara kadar birçok ilginç mesleği ele aldık.

 • Lobut Diziciliği

01-1-Bowling-Alley-Pinsetter

  Bowling salonlarında bulunan otomatik lobut dizme makinelerinden önce, bu salonlarda çalışan çocuklar lobutları dizerlerdi.

 • Uyandırıcılar

Human-Alarm-Clock-3

  “İnsan çalar saat” olarak da tabir edilen bu meslek, alarmın olmadığı zamanlarda oldukça popülerdi. Bu meslekle uğraşan kişilere ödeme yapar, uyanmak istediğiniz saati ve adresinizi belirtirdiniz, onlar da sizi bir şekilde uyandırırlardı.

 • Buz Kesiciler

Ice_cutter

 

  Buz üreten cihazların olmadığı zamanlarda donmuş gölleri keserek geçimini sağlayan bu insanlar, buzdolabı olarak kullanılan ve oldukça zor eriyen dev buz kalıplarını satarlardı.

 • Uçak Dinleyicileri

Pre-radar-Listener-For-Enemy-Aircraft-1

  Radarların olmadığı zamanlarda düşman uçaklarını saptayabilmek için görevlendirilen kişiler, dev dinleme cihazları kullanarak radar görevi görürlerdi.

 • Fare Yakalayıcıları

HYgvcR4

  Kapanların sıklıkla bulunmadığı ve fare zehirlerinin satın alınamadığı zamanlarda, şehirleri ve kasabaları farelerden korumak için bazı insanlar görevlendirilirdi. Fareleri silahla ve kapanla avlayan bu kişiler, yaptıkları işin pisliğine de katlanmak zorundalardı.

 • Lamba Yakıcıları

Lamplighter

  Sokak lambalarının elektrikle çalışmadığı dönemlerde bu işi yapmak için bazı kişiler görevlendirilirdi. Uzun sopalarının ucuyla veya ellerindeki çakmakla sokak lambalarını ateşleyen bu kişiler, her akşam lamba lamba gezmek zorundalardı.

 • Sütçü

London-milkman-1940-small1

  Ülkemizin bazı bölgelerinde hala devam eden bu meslekle uğraşan kişiler, günlük süt için ödeme yapan kişilere süt götürmekle yükümlülerdi.

 • Kütük Sürücüleri

Loggers_klaralven

  Kesilen dev kütükleri taşıyacak teknolojinin olmadığı zamanlarda, bu kütükleri su yolları boyunca ilerletecek olan kişiler işe alınırdı. Oldukça tehlikeli olan bu meslek, otomobil taşımacılığının yaygınlaşmasıyla son buldu.

 • Santral Operatörü

switchboard-operator

  Aradığınız kişiye ulaşmanız için gerekli aktarım işlemlerini gerçekleştiren bu operatörler, zaman içerisinde konumlarını bilgisayarlara kaptırdılar.

 • Ölü Hırsızları

Resurrectionists_by_phiz

  Geçmiş zamanlarda bazı üniversiteler ders işlemek için ölü insan bedenine ihtiyaç duyarlardı ancak bu, dini inanışların çok yaygın olması ve bilimi engelleyen batıl inançlardan ötürü pek mümkün değildi. Bu nedenle ölü hırsızları olarak adlandırılan kişiler kiralanırdı. Yeni gömülen ölüleri mezarlarından kaçıran bu kişiler, yasa dışı ve ürkütücü olan bu mesleği seneler boyunca sürdürmüştür.

 • Fabrika Konuşmacısı

Lector-Who-Entertained-Factory-Workers-2

  Büyük fabrika ortamlarında makine seslerinden başka hiçbir şey olmazdı. Bu nedenle fabrikalarda çalışan kişiler sıkılır, bunalır ve yavaşlarlardı. Yavaşlamayı önlemek ve çalışanlarını canlı tutmak isteyen fabrika sahipleri, fabrikada konuşma yapan ve çalışanların dikkatini dağıtan kişileri işe alırlardı. Bu kişiler elinde bulunan kağıttan güzel bir hikaye, komik bir fıkra okuyabilirdi veya sadece çalışanların dikkatini çekecek şeyler anlatırdı. 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here