Teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerin yanı sıra, bizden götürdüğü şeyler yani zararları da var. Öncelikle teknoloji sayesinde insanlar artık hemen hemen her yerden internete girebilmekte ve tüm dünyada yaşanan gelişmelerden anında haberdar olabilmektedirler. Bunun yanında, önceden bir araştırma yaparken kütüphanelerde saatler harcarken, internette çok daha kısa sürede çok daha fazla bilgi elde edinebiliyoruz. Bunu internetin bir yararı olarak görebileceğimiz gibi, zararı olarak da görebiliriz. Evet! Kısa sürede istediğimiz bilgiyi elde edebilmek güzel; fakat bir yandan da bir tıkla bilginin önümüze gelmesi bizim araştırmacı yönümüzün körelmesine yol açmaktadır.

Maddeler Halinde ;

Teknolojini Sağlığa ve Kişisel Gelişime Etkisi

Bilgisayar oyunlarının beyine zararları

Sürekli ve uzun süre bilgisayar oyunu oynamak, gözleri yorduğu gibi beynin ayarını ve dengesini de bozmaktadır. Beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlamaktadır. Bu durumda üst düzey öğrenme ve algılama zorlukları oluşmaktadır. Bu tür fizyolojik sorunların yanı sıra, özellikle şiddet içeren aksiyon oyunları insanların ruh sağlığını da tehdit etmektedir.

Kulaklıkla Yüksek Müzik Dinlemek İşitme Kaybı Nedeni

Uzmanlar, cep telefonları, müzik çalar, medya player’lar ile uzun süre ve yüksek sesle müzik dinlemenin kulak hücrelerini öldürdüğünü belirtiyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. İlknur Memişoğlu, uzun süre ve yüksek sesle müzik dinlemenin iç kulaktaki kulak sinirlerine ve duymamızı sağlayan kulak hücrelerine öldürücü etki yaptığını söyledi.

Cep Telefonunu Sağlığa zararlı

Sağlığımız İçin Neler Yapmalıyız

  • Sar değeri düşük telefonlar tercih etmelisiniz
  • Arama yapmak yerine kısa mesaj kullanın
  • Cep telefonlarını hareketli araçlar içerisinde kullanmayın
  • Telefonla Konuşurken Kulaklık Kullanın

Mobil cihazlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların etkisinin, özellikle görüşme esnasında ve uzun süre başa yakın tutulması durumunda ortaya çıktığına dikkati çeken Sayan, özellikle uzun görüşmelerde kablolu veya bluetooth kulaklık kullanılmasının bu etkiyi azalttığını kaydetti.

Sağlık ve Spor İçin Akıllı Telefon Uygulamaları:

Cep telefonları hastaların sağlık alanında bilgi ve hizmet çeşitlerine kolayca erişebilmeleri için, önemli bir role sahiptir. Mobil uygulamaların faydalarından biri de, doktorlar ve hastalar arasında daha iyi bir iletişim sağlamasıdır. Ayrıca sağlık profesyonelleri ve hastalar için randevu istekleri, sağlık bilgilerine erişim, tıbbi kayıtların dokümantasyonu ve karar verme gibi mevzuları kolaylaştırır. 2018 yılına kadar mobil sağlık teknoloji pazarının 8 milyar dolara genişlemesi beklenmektedir. Sağlık alanında faydalı mobil uygulamalardan bazıları şunlardır;

  • Google Fit
  • Apple Health
  • Runtastic Pedometer
  • Nike+ Running
  • Workout Trainer
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here