Akıllı telefonların gelişimiyle birlikte casus yazılımlar ve ortam dinlemeleri de kolaylaşmıştır. Çünkü telefon dinlemeyle birlikte telefonunuzda pek çok işlemin uzaktan kontrollerle yapılması da mümkündür. Kötü niyetli kişilerin casus yazılımları kullanarak öncelikle telefon dinleme, kişisel şifrelere erişim, banka şifrelerine erişerek hesaplara girme, internete girme, noktasal yer tespiti, telefondan kamera ve ortam erişimi gibi sayısız riskli işlemi haberiniz olmadan yapabilirler.

Telefonum Dinleniyor Mu

Telefonumun Dinlendiğini Nasıl Anlarım?

Casus yazılımların genelde sms raporlama özelliği vardır. Gönderilen sms bilgilerinin sizin tarifeniz üzerinden ücretlendirilmesi nedeniyle sizin faturanızda bir artış olacaktır. Telefondaki program yardımıyla sizi dinleyen veya izleyen kişiye sizden habersiz tüm işlemleriniz sms olarak gönderilmektedir. Ayrıca telefon dinleme olasılığında tüm görüşmeleriniz dinlenecektir ve konuşmalarda ses çok derinden ve cızırtılı olarak gelecektir. Bu durum sık sık tekrarlanıyorsa telefonunuzun dinlenmektedir. Telefonunuzu çok az kullansanız da şarjınız çok çabuk bitiyorsa ve telefonunuz aşırı derecede kendi kendine ısınıyorsa buna arka planda çalışan casus yazılımlar neden olabilir. Faturalarınızda tanımadığınız numaralara yapılan birden fazla arama ve sms gönderimi de farkederseniz mutlaka dinleniyor olabilirsiniz.

Telefonumun Dinlenmesini Nasıl Engellerim?

Resmi makamlardan yapılan dinlemeleri asla engelleyemezsiniz ancak 3. kişilerce yapılan dinleme ve casus yazılımları engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır. Bu kapsamda telefonunuzun dinlendiğinden şüphelendiğiniz anda cihazınızı hemen kapatın. Gerekirse fabrika ayarlarına geri döndürün ve bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle telefonunuza yüklemeyin. Telefonunuzla internette gezinirken gelen sahte uyarıları dikkate almamalısınız. Örneğin; Telefonunuzda virüs var hemen tıklayın şeklinde linklere de asla kanmayın. Bu uyarılar ile telefonunuza zararlı yazılımlar yükleyen kaynaklar vardır. Kişisel bilgilerinizin güvenliği için telefonunuzda çok önemli bilgilerinizi bulundurmayın ve gerekirse bulut hizmetlerini kullanarak verilerinizi mutlaka yedekleyin. Bilgilerinize ulaşmamalarını sağlayabilmeniz için mutlaka bu yöntemleri denemelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here