Doğru yerde doğru zamanda izlenmediği zaman zararlı olan televizyonlar, popüler olmasının altında yatan neden, Televizyon izlemenin zararları  insanların çaba sarf etmeden ekranı kontrol edebilmesidir.

Neyse ki günden güne halkın bilinçlenmesine bağlı olarak televizyon izleme oranları gitgide düşmektedir. Kontrollü olarak izlendiğinde yararlı olan televizyon, kontrol aşıldığında kişide geri dönüşümü mümkün olmayan rahatsızlıklara neden olmaktadır. Televizyon eğlendirici olduğu gibi öğretici de olabilir, ihtiyaçlarımızı karşılayabilir. Sorun, insanların televizyonu gereğinden fazla izlemeleri ve kendilerini bu huydan vazgeçirmek için hiçbir şey yapmamaları. Özellikle çocuklar daha sonra yetişkinler üzerindeki etkilerini izah eden makalemi sabırla sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.:)

İlgili resim

 

Televizyon İzlemenin Zararları

  • 2 yaşından küçükler kesinlikle izlememelidirler. Çocuklarda görülen sıkıntılar ise şöyle; Bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Melatonin adı verilen (gece 23.00 ile sabah 05.00 saatleri arası salgılanır, ayrıca hücre yenileyici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir) hormonunun salgılanmasını baskılıyor. Melatonin eksikliğinden dolayı DNA yapısı bozulabiliyor. Uyku sorunları, vücutta yağ birikimi gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır.
  • Televizyondaki reklamlar çocukları dengesiz beslenmeye teşvik ediyor. Ebeveynler bu konuda neredeyse çaresizler.
  • Televizyon izleyen kişilerde yapılan bir araştırmaya göre, televizyon kişilerin enerjilerini çekip aldığını ve kendilerine tükenmiş, bitkin hissettirdiğini yansıtmıştır.
  • Televizyon herkesin bildiği gibi, insanlar üzerinde bağımlılık yapma özelliğine sahiptir.
  • Televizyon izlemek, okuma beceresi üzerine son derece negatif etkiye sahip. Dil gelişimini ve sosyalleşmeyi azaltıyor.
  • İzlenilen programların çoğu insanı uyuşturmaya yönelik programlardır. Bu da insanın kendine ve çevresine vakit ayırmamasını sağlar. Kişi çevresi ile fazla bir paylaşım içinde olmaz.
  • Aşırı derecede televizyon seyredenler az televizyon seyredenlere göre kendilerini belirgin bir şekilde daha huzursuz, sinirli, sabırsız ve daha az hoşgörülü, yaratıcı, mutlu hissediyorlar. Televizyonu aşırı izlemek insanı yalnızlığa itiyor.
  • Aşırı televizyon izlemek kişide görme zafiyetine neden olur.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here