Teknoloji dünyada hızla gelişmektedir. Bu gelişme sürecinde daha hızlı olan USB standartları birer zorunluluk haline gelmiştir. USB 3.0, Kasım 2008’de piyasaya çıkan en yeni Evrensel Seri Veri Yolu (USB) standardıdır. Üretilen çoğu yeni bilgisayar ve aygıt bugün USB 3.0’ı desteklemektedir.

usb 3.0 nedir

Usb 3.0 Nedir Ne işe Yarar ?

USB 3.0, çoğunlukla SuperSpeed USB (Süper Hızlı USB) olarak adlandırılır.

Yeni teknoloji sahibi USB 3.0 standardına uyan cihazlar teorik olarak maksimum 5 Gbps veya 5,120 Mbps hızında veri iletebilirler.

Halihazırda en hızlı USB standartı USB 3.0 iken, daha önceleri yalnızca 480 Mbps’de veri iletebilen USB 2.0 idi. Ancak daha da öncelerde USB standartlarının en hızlısı 12 Mbps hıza sahip olan USB 1.1’di.

USB 3.1, USB 3.0’ın güncellenmiş bir versiyonudur ve bu teorik maksimum hızı 10 Gbps veya 10,240 Mbps’ye yükseltecektir.

Not: Daha eski USB aygıtları, kabloları ve bağdaştırıcıları USB 3.0 donanımıyla fiziksel olarak uyumlu olabilir, ancak mümkün olan en hızlı veri iletim hızına ihtiyacınız varsa, tüm aygıtların USB 3.0’ı desteklemesi gerekir. Arada bulunan herhangi bir cihaz USB 3.0 desteklemiyorsa veri aktarımı en yavaş olan cihazın standartı kadar olur. Buna dar boğaz adı verilmektedir.

Usb 3.0 Konnektörler

Bir USB 3.0 kablosu veya flaş sürücüsündeki erkek konektör fiş olarak adlandırılır. USB 3.0 bilgisayar bağlantı noktası, uzatma kablosu veya aygıttaki dişi konektör, yuva olarak adlandırılır.

USB Type A: Resmi olarak USB 3.0 Standard-A olarak adlandırılan bu konnektörler, flaş sürücünün ucundaki fiş gibi basit dikdörtgen tipli olan USB konektörleridir. USB 3.0 Tip A fişler ve prizler USB 2.0 ve USB 1.1’lere fiziksel olarak uyumludur.

USB Tip B: Resmi olarak USB 3.0 Standard-B ve USB 3.0 Powered-B olarak adlandırılan bu konnektörler, üst kısımda geniş bir çentik olan kareler olup genellikle yazıcılarda ve diğer büyük cihazlarda bulunur. USB 3.0 Tip B fişleri eski USB standartlarındaki B Tipi kaplar ile uyumlu değildir, ancak bu eski standartlardan olan fişler USB 3.0 Tip B kaplara uygundur.
USB Micro-A: USB 3.0 Micro-A konektörler dikdörtgen şeklindeki “iki parçalı” fişlerdir ve birçok akıllı telefon ve benzeri taşınabilir aygıtlarda bulunur. USB 3.0 Micro-A fişleri yalnızca USB 3.0 Micro-AB kapsülleri ile uyumludur ancak daha eski USB 2.0 Micro-A fişleri USB 3.0 Micro-AB kaplarında çalışacaktır.

USB Micro-B: USB 3.0 Micro-B konektörleri Micro-A modellerine çok benzer veya benzer cihazlarda bulunur. USB 3.0 Micro-B fişleri yalnızca USB 3.0 Micro-B prizleri ve USB 3.0 Micro-AB prizleri ile uyumludur. Daha eski USB 2.0 Micro B fişleri hem fiziksel hem de USB 3.0 Micro-B ve USB 3.0 Micro-AB prizleriyle uyumludur.

Not: USB 2.0 spesifikasyonu USB Mini-A ve USB Mini-B fişlerinin yanı sıra USB Mini-B ve USB Mini-AB prizlerini içerir, ancak USB 3.0 bu konektörleri desteklemez. Bu konektörlerle karşılaşırsanız, USB 2.0 konektörleri olmaldır.

İpucu: Bir aygıtın, kablo veya portun USB 3.0 olduğundan emin değil misiniz? USB 3.0 uyumluluğunun iyi bir göstergesi, fişi veya prizi çevreleyen plastik mavi çerçevedir. Zorunlu olmasa da, USB 3.0 spesifikasyonu kabloları USB 2.0 için tasarlananlardan ayırmak için mavi renkli olmaları önerir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here