Uydu Telefonu Nedir Nasıl Çalışır
Uydu Telefonu Nedir Nasıl Çalışır

Uydu telefonu nedir ; 7’den 70 ‘e duymayan kalmadı. Normalde çoğu insan bu tarz telefonları hep eski filmlerde görmektedir. Akıllarda kalan ise bu tarz uydu telefonlarının normal telefonlara göre çok daha büyük, kaba ve büyük antenli telefonlar olarak bilinmektedir. Fakat bu tarz uydu telefonları artık yok. Çünkü eskide kalmış bir uydu telefonu ancak o kadar kaba olabilir artık normal telefonlar gibi kibar ve kullanışlı.

Uydu Telefonu Nedir?

Uydu Telefonu Nedir
Uydu Telefonu Nedir?

Uydu telefonu aslında günümüzde kullanılan telefonların kullanılamadığı yerlerde kullanılması tercih ediliyor. Uydu telefonları normal hayatımızda şehirde kullandığımız mobil vericili hatlar üzerinden frekans olmayan uydu üzerinden iletişim alarak çalışan bir telefon hizmetidir. Kullanıldığı yerler olarak mobil verili kablolu telefonlar evde, iş yerlerinde, şehirlerde kullanımı çok kaliteli ve uygundur. Fakat çöllerde, okyanuslarda, köylerde, dağlarda mobil verili telefonlar kullanım dışı kalır ve insanlar normal telefonlarının kullanım dışı kaldığı anda bu haberleşme sisteminin kullanıma ihtiyaç duyar. Buda insanlığın uydu haberleşmesi sayesinde konum fark etmeksizin haberleşmesini sağlamaktadır.

Uydu Telefonu Nasıl Çalışır?

Uydu Telefonu Nasıl Çalışır
Uydu Telefonu Nasıl Çalışır?

Bu tarz uydu telefonları cep telefonları gibi karada sabit olan baz istasyonlarından sinyal almazlar. Bu cihazlar uydu ile iletişime geçerek veriyi sağlarlar. Dünya üzerinde birçok uydu vardır. Bu uydular haberleşme için kimisi sabit olarak durur kimisi ise yörünge değiştirerek devamlı olarak dünya yörüngesinde dönerler. Sabit olan uydu türleri genel olarak deniz seviyesinden yani 0 metreden 32000 km uzaklıkta durarak uzayda sabit bir noktada durur. Hareketli uydular ise 1200-600 km uzaklıkta durup devamlı olarak dünya etrafında dönmektedir. Dünya etrafında tam bir turunu yaklaşık olarak 1.5 saat ile 1 saat arasında tamamlamaktadır. Aynı mobil şebekeler gibi bu uydularında sahipleri ve tarifeleri vardır.

Uydu Telefonu
Uydu Telefonu
[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here