Uzun metraj, bir sinema terimidir ve tam uzunlukta ki filmler için kullanılmakta olan bir terim yerine geçer. Uzun metraj sinema film, çocukları ve yetişkinleri hedef alan dakika üzerinden ikiye ayrılır. Bunlar, çocuklar için hedef alınan dakika üzerinden 60-120 dakika arasında ki filmler için kullanılır. 90-210 arasında ki filmler için de yetişkinleri hedef alan bir kitleye hitap etmek için kullanılır.

 Uzun Metraj film

 Uzun Metraj Sinema Film Senaryoları

 

Uzun metraj sinema film senaryoları, bilgisayar üzerinde ki senaryo format programları ile yazılmaktadır ve iki tür format örneği vardır. Bunlar, Amerikan senaryo formatı ve Fransız senaryo formatı olarak geçmektedir. Senaryoların her bir sayfası film içerisinde de geçen 1 dakikayı temsil etmektedir. Bu yüzden 90 sayfalık bir senaryo tahminen 90 dakikalık, 120 sayfalık bir senaryo tahmine 120 dakikalık bir filme eşit olarak gösterilmektedir.

 

 Uzun Metraj Sinema Film Çekimi

 

Uzun metraj film, kısa metraj filmlerden oyuncu, ekipman, mekân, kostüm, set çalışanları gibi üstün nitelikte farkları olan bir yapıt olarak izleyiciyle buluşmaktadır. Uzun metraj sinema filmleri bütçe bakımından da diğer yapımlar karşısında ilk sıralarda yer alır.

 

 İlk Uzun Metraj Sinema Filmi

 

1906 yılında piyasaya sürülmüş Avustralya yapımı “The Story of The Kelly Gang” isimli olan film Dünya Tarihinin ilk uzun metraj filmi olarak bilinmektedir ve böylelikle tarihe geçmiştir. İlk uzun metrajlı animasyon filmi ise 1937’de Walt Disney’in yapımı olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” adlı film olarak tarihe geçmiştir. Bir Afrikalıya ait ilk uzun metraj sinema filmi ise 1966 yılında Ousmane Sembene’nin yapımında parmağı olan “Siyah Kızın Biri” adlı çıkarmış olduğu ilklerin arasına giren bir uzun metraj sinema filmi olma özelliği taşımaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:1/5] Verdiğiniz Puan: 1

3 Yorumlar

    • Merhaba öncelikle şunu belirtmem gerekli, biz (Teknowebim ailesi) elimizden geldiğince doğru bilgiler vermeye özen gösteriyoruz. Siz bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. iletişim sayfasından bize mail atabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here