BBrq6Q1

whatsApp Uçtan uca şifreleme nedir? WhatsApp kullanıcıları bugün karşılarına çıkan uçtan uca şifreleme özelliği ile ilgili bilgileri merak etmeye başladı. Kullanıcılar WhatsApp uygulamasını açtığında konuşmada şu mesaj yer aldı: ‘Bu sohbette gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır, yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez.’ WhatsApp’ın güvenlik ile ilgili geliştirdiği uçtan uca şifreleme hakkında ayrıntılı bilgileri buradan görebilirsiniz. İşte tüm detaylar.

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

Aslında mesajlaşma uygulamalarının şifrelenmesi yeni bir uygulama değil. Yıllardır Telegram isimli uygulama bunu varsayılan bir özellik olarak sunuyordu. WhatsApp ise bu özelliği yeni duyurdu.

WhatsApp kullanıcılarına geçtiğimiz saatlerde bir bildirim ile haber verilen bu özellik tam olarak şu şekilde ifade ediliyor:

“Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçta uca şifrelemeyle korunmaktadır. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez.”

WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini bünyesinde yürütülen tüm iletişime getirdiğini açıkladı. Şirket, böylelikle bundan neredeyse 1,5 yıl önce başladığı entegrasyon sürecini tamamlamış oldu. 2014’ün kasım ayında yazılı mesajları şifrelemeye başlayan WhatsApp, Open Whisper Systems ile birlikte hareket etmişti. O dönemde atılan adımlar, bugün itibarıyla platform üzerindeki tüm iletişim araçlarına yayıldı. Artık hem iOS hem de Android kullanıcıları, WhatsApp üzerindeki sesli aramalarında, video ve grup sohbetlerinde şifreleme imkanlarından faydalanabilecek.

Evrensel şifreleme uygulamak, bir dizi yeni koruma sistemini hayata geçirmeyi de mümkün kılıyor. Bir kullanıcıyla olan iletişim şifrelendiği anda WhatsApp istemcisi durumdan kullanıcıları haberdar edecek ve şifrelenmemiş mesajları göndermeyi reddedebilecek. Şirket, böylelikle sistemin “downgrade” saldırılarına karşı açık olduğu endişelerine de yanıt vermiş oldu.

Uçtan uca şifrelemenin WhatsApp’ı kolluk kuvvetlerinin veri erişim taleplerine karşı tamamen dayanıklı kıldığını şu an itibarıyla söylemek zor. Güvenlik dünyasında yeni saldırı yöntemleri ve açıklar sıklıkla keşfedilebiliyor. Devletlerin çeşitli amaç doğrultusunda bu tarz saldırı yöntemlerini satın aldığı ve stokladığı da biliniyor. WhatsApp’ın sistemi halen mesajları merkezi olarak yönetiyor, anahtar değişimlerini koordine ediyor ve hem sunucularda hem de telefonlarda çalışan kodlar üzerinde sıkı kontrolünü korumayı sürdürüyor. Dolayısıyla WhatsApp’ın veri tabanına erişim girişimlerinde şirketin desteğini almak “zorunlu” gibi gözüküyor. Ancak Apple ve FBI arasında yaşananlar ve FBI’ın ilk baştaki talebine rağmen Apple’dan yardım almadan iPhone güvenliğini aşması, bu tarz konularda kesin konuşmanın önüne geçiyor.

Ortaya çıkan sonuç, WhatsApp kullanıcıları için yüksek güvenlik anlamına geliyor. Popüler iletişim servisini başka servislerin de izlemesi oldukça muhtemel gözüküyor. Open Whisper’ın protokol kodu açık kaynaklı olduğu için başka servislerin de WhatsApp’ın uyguladığı uçtan uca şifrelemeyi hayata geçirmesinin önünde bir engel bulunmuyor.

WhatsApp uçtan uca şifreleme nasıl aktifleştirilir?

WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini aktifleştirmeniz gerekmiyor. WhatsApp, özelliğin kapatılmasının mümkün olmadığını, zaten aktif olduğunu vurguluyor. Yani WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini aktifleştirmek veya kapatmak mümkün değil.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here