Çağımızın hatırı sayılır derecede büyük ihtiyaçlarından biri olan internet, bilgi akışının hızlanması ve haberleşmenin yaygınlaşması ile her geçen gün önemini koruyor. Teknolojinin mobil hareketliliği sağlamasıyla küçülen bilgisayarlar ve cep telefonları beraberinde kablolu internet kullanımını da yerini önce modemlerden taşınabilir flash modemlere ardından kablosuz ağ dediğimiz wirelesse bıraktı.

wireless internet paylaşımı

Teknoloji İle Büyüyen Dünya Bununla Yetindi Mi?

İlk icat olduğunda bir odayı kaplayan bilgisayar nasıl ki ceplerimizde taşınabilecek hâle geldi ise internet de basit bir posta ağı olarak kalamazdı.

HotSpot / Wireless İnternet Paylaşımı Nedir?

Cep telefonu operatörlerinin de cihazlara erişim sağladığı wireless internet tek cihazı kullanımına yönelik oluşuyla yetersiz kalıyor. Bugün bunun çözümü olarak hotspot dediğimiz wireless internet paylaşımı söz konusudur. İnternete bağlı bir cihazın bir modem haline gelerek başka cihazlarla internet erişimini paylaşmaya yarayan bu uygulama, aynı ağ üzerinden birden fazla cihazın interneti kullanabilmesine dolayısıyla birden fazla kişinin internet erişimini sağlamasına sebep oluyor.

İnternet erişimini kapalı alanlardan çıkaran bu uygulama akıllı telefonlar ile birlikte daha hızlı bir şekilde hayatımıza girişini sağladı. Böylelikle kendi kablosuz ağınızı yaratmış oluyor ve kimin ağa katılıp katılmayacağının veya kaç kişinin katılabileceğini siz ayarlayabiliyorsunuz. Şu an mevcut akıllı telefonlar en fazla 8 kişi ile oluşturduğunuz ağa katılımını sağlayabiliyor. Bununla birlikte kablolu internet erişiminde olduğu gibi şifreleme yolu ile de ağınızın güvenliğini sağlayabiliyorsunuz.

Birçok resmi ve özel kurumun veya kuruluşun sağladığı ortak internet erişimi de HotSpot şekilde gerçekleşiyor. Kurumlar / kuruluşlar sağladıkları internet erişim olanağıyla çalışanlarının, misafirlerinin veya müşterilerinin internet erişim ihtiyaçlarını kablosuz bir şekilde sağlamış oluyor. Oteller, alışveriş merkezleri, hatta eğitim kurumlarınızda içinde bulunduğu birçok kamusal alanda kullanılabilen internet paylaşımı hızlı ve kolay iletişim ve haberleşmeyi var ediyor.

Yakında Wireles ile internet nasıl Paylaşılır?, Bunuda Paylaşacağız takipte kalın. 🙂

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here